Ani lek, ani szczepionka tylko testy na koronawirusa COVID-19 pomogą postrzymać epidemię tej jesieni

Ani lek, ani szczepionka. Tylko szybkie i skuteczne testy pomogą tej jesieni powstrzymać epidemię koronawirusa COVID-19

Wybuch koronawirusa na początku tego roku spowodował wiele strat w ludziach, jak również wywołał panikę i przyczynił się do zamknięcia granic wszystkich krajów na świecie. W każdym kraju wstrzymał produkcje w firmach i fabrykach, ale także zamroził wiele innych sektorów gospodarki. Podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświaty, w tym uniwersytety, szkoły, przedszkola i zaczęto naukę przez internet.

W Polsce Ministerstwo Zdrowia podało 11 sierpnia 2020 roku, że z pośród 1844 zmarłych z powodu epidemii w Polsce, tylko 296 osób zmarło na koronawirusa, a pozostali zmarli mieli choroby współistniejące. Ze względu na skokowy wzrost zachorowań drugi lockdown ogłosił już Izrael. Aby tego uniknąć musimy w Polsce zacząć się stosować do konkretnych zaleceń i dokonywać coraz więcej testów na czym skorzystają niektóre spółki z NC i GPW.

Tej jesieni leku i szczepionki na koronawirusa COVID-19 na pewno nie będzie, a w zbliżającym się okresie grypowym właśnie szybkie i skuteczne testy na COVID-19 są w stanie powstrzymać epidemię. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni i nocy, zwiększa się ilość osób mających objawy przeziębienia. W poprzednich latach ludzie chorowali na grypę, która powodowała utratę węchu i smaku, a ubiegłym roku na utajnione zapalenie płuc.

Według doktora Grzegorza Nowickiego, Kierownik Działu B+R „Realizowane w genXone testy diagnostyczne Allplex SARS-CoV-2 oparte na metodzie Real - Time PCR są obecnie najlepszym narzędziem profilaktycznym dostępnym na rynku. Dopóki skuteczne leki lub szczepionki nie będą powszechnie stosowane, powinniśmy skupić się na ograniczaniu kontaktów z chorymi”.

Rozwój testów pomoże nie tylko w szybszym wykrywaniu koronawirusa, ale także umożliwi szybsze diagnozowanie wielu innych chorób, takich jak rak, cukrzyca itd. Dotychczas pacjenci czekali bardzo długo na wyniki, obecna sytuacja zmusiła koncerny i firmy biotechnologiczne do opracowania lepszych i bardziej wydajnych testów.

Zobacz także: Debiut genXone na NewConnect. Co warto wiedzieć o spółce? 

Jakie testy na koronawirusa można przeprowadzać

Na koronawirusa można przeprowadzać różne testy, ale najlepiej wybrać ten najbardziej skuteczny.

Zacznijmy od testów na przeciwciała. Testy na przeciwciała to testy, jak sama nazwa wskazuje wykrywające przeciwciała. Główną rolą przeciwciał produkowanych przez układ immunologiczny jest ochrona organizmu człowieka przed zagrożeniami, którymi mogą być m. in. bakterii lub wirusy. Jednak jedną z najbardziej kluczowych informacji na temat infekcji jest obecność przeciwciał w krwi pacjenta. Mamy 5 klas przeciwciał, czyli IgA, IgE, IgD, IgG oraz IgM, które są podzielone pod względem ich działania.

IgA to pierwsza linia obrony przed mikroorganizmami. IgE pełni ważną rolę w reakcjach alergicznych organizmu. IgD występują na powierzchni limfocytów i pełnia tam funkcje reperatorów dla antygenów. IgG to grupa najtrwalszych przeciwciał pozostająca długo w organizmie człowieka długo po przebytej infekcji. Służą do ochrony tkanek przed mikroorganizmami. IgM powstają najszybciej z wszystkich typów i docelowo zastępowane są właśnie przez przeciwciała IgG.

Testy wykrywające przeciwciała anty-SARS-CoV-2 można podzielić na kilka typów pod względem na metodę ich wykonywania, sposób prezentacji wyników czy badanie określonych klas przeciwciał. Testy na przeciwciała są jednak bezpieczniejsze i dużo bardziej komfortowe. Przy testach genetycznych, czyli pobieraniu wymazu z nosogardzieli w wielu przypadkach, pacjenci odczuwają ból przez długi czas po teście, jak również zapadają na różne infekcje i powikłania związane z podrażnieniem błon.

Test RT- PCR SARS-CoV-2 to test genetyczny, który jest wykonywany na podstawie wymazu popranego z gardła lub nosogardzieli, ale może być także wykonywany na postawie śliny.

Test kasetkowy to tzw. „szybki test”. Materiał do badania może pochodzić z kropli krwi pacjenta pobranej z palca lub z żyły. Wynik testu pojawia się bardzo szybko po nałożeniu kropli kwi na specjalna płytkę. Produkcję takiego testu rozpoczęła polska firma SensDx. Analizator automatyczny to sprzęt, znajdujący się w laboratorium, który umożliwia jednoczesne przeanalizowane dużej liczby próbek w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki wykorzystaniu analizatora diagnosta laboratoryjny może otrzymywać wynik badania w ciągu kilku godzin.

Testy jakościowe to badania jakościowe bez podziału na klasy charakteryzujące się dużą dokładnością, bardzo dobrą swoistością i dużą wydajnością analizatora. Każdy dodatni wynik testu to wstęp do dalszej diagnostyki. Natomiast ujemny wskazuje na znikome ryzyko aktywnej infekcji oraz przebycia jej przez pacjenta w przeszłości. Pół-ilościowe to testy na przeciwciała koronawirusa z wykorzystaniem metody półilościowej wskazują stężenie przeciwciał w krwi pacjenta, co wpływa na ich wysoką wartość diagnostyczną. Ilościowe to wykrywanie przeciwciał koronawirusa jest także przy wykorzystaniu metody ilościowej na analizatorze automatycznym.

Rodzaje testów

rodzaje testów

Źródło: Diag.pl

Zobacz także: DataWalk twierdzi, że potrafi identyfikować osoby narażone na zarażenie koronawirusem, kurs akcji +31% 

Jakie testy na koronawirusa COVID-19 realizują spółki notowane na GPW i NewConnect?

Każda spółka, która przeprowadza testy na koronawirusa COVID-19 musi zostać wpisana na listę ministerstwa. Na dzień 7 września na liście znajdowało się 185 laboratoriów. Poniżej kilka spółek z GPW i NewConnect które oferują lub zamierzają zaoferować testy do wykrywania koronawirusa.

Blirt ( Biolab Innovative Research Technologies) to firma biotechnologiczna specjalizująca się w wytwarzaniu wysokiej jakości wyspecjalizowanych enzymów oraz odczynników dedykowanych do zastosowania w Life Science. Testy genetyczne RT-qPCR na koronawirusa SARS-CoV-2 są opracowane, wyprodukowane i certyfikowane przez zagranicznych klientów i partnerów, wiodących producentów testów diagnostycznych. Spółka dystrybuuje je na terenie Polski korzystając z długoletniej współpracy z tymi dostawcami. Dlatego jest w stanie sprowadzać do Polski najlepsze testy po bardzo atrakcyjnych cenach.

Celon Pharma to firma farmaceutyczna produkująca nowoczesne leki. Opracowuje testy na koronawirusa podobne do tych wdrażanych w Niemczech i USA. Celon w marcu podjęła decyzję o priorytetowym zaadoptowaniu strefy BSL-3 i wdrożeniu wytwarzania testów qRT-PCR do diagnostyki zakażeń SARS-COV-2. Testy mają być gotowe na jesieni tego roku. W każdej chwili można spodziewać się informacji na ten temat. Spółce już udało się pozyskać dotację od NCBiR na rozwój terapii przeciw COVID-19.

Genomtec to producent mobilnych analizatorów molekularnych, który zajmuje się opracowywaniem i komercjalizacją mobilnego systemu do diagnozy genetycznej oraz testów mających zastosowanie m.in. w wykrywaniu chorób zakaźnych, w tym COVID-19 spowodowanej wirusem SARS-CoV-2.

Flagowym projektem spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID. Analizator jest unikalnym w skali światowej rozwiązaniem w tego typu urządzeniach. Pozwoli on na szybkie i precyzyjne wykonywanie analizy molekularnej poza środowiskiem laboratoryjnym i to bez konieczności zaangażowania wykwalifikowanego personelu laboratoryjnego. System wykorzystuje technologię mikroprzepływową oraz autorską, chronioną patentem, technologię izotermalną SNAAT® bazującą na metodzie LAMP. Odpowiednie zaprojektowanie systemu umożliwia przeprowadzenie procesu w rekordowo krótkim czasie tj. nawet w 15 min, przy skuteczności równej, a w niektórych przypadkach przekraczającej, jakość testów laboratoryjnych PCR.

Genomtec opracowało również innowacyjne testy diagnostyczne Genomtec® SARS-CoV-2 RT-LAMP / N CE-IVD przeznaczone dla laboratoriów do szybkiej identyfikacji genetycznej wirusa SARS-CoV-2. Test jednogenowy został formalnie dopuszczony do sprzedaży w Europie, oraz może być dystrybuowany na innych kontynentach. Aktualnie Spółka kontynuuje pracę w tej linii produktowej.

Ponadto, spółka na początku września bieżącego roku poinformowała o podjęciu działań mających na celu wprowadzenie akcji Genomtec do obrotu na New Connect.

genXone wykorzystuje w swojej działalności sekwencjonowanie nanoporowe. Jest to technologia, która pozwala analizować kwasy nukleinowe bez konieczności wprowadzenia kroku amplifikacji w trakcie tworzenia biblioteki. Spółka w swoim laboratorium badawczo-rozwojowym prowadzi projekt sekwencjonowania nanoporowego genomów koronawirusów SARS-CoV-2. Natomiast Laboratorium Diagnostyki Molekularnej NZOZ genXone realizuje testy molekularne wykrywające 4 geny koronawirusa metodą Real Time PCR. genXone przeprowadziło walidację nowego testu genetycznego umożliwiającego równoczesną diagnostykę wirusa SARS-CoV-2 oraz 17 innych wirusów powodujących infekcje układu oddechowego. Nowy test molekularny koreańskiego lidera biotechnologicznego to innowacja na skalę światową.

„Pierwszą z dziedzin, w ramach której działa genXone jest sekwencjonowanie kwasów nukleinowych. Emitent oferuje sekwencjonowanie NGS (ang. next generation sequencing) w technologii stworzonej przez Oxford Nanopore Technologies, czyli potocznie zwane sekwencjonowaniem nanoporowym. Ta unikatowa technologia pozwala analizować kwasy nukleinowe bez konieczności ich amplifikacji” - czytamy w dokumencie informacyjnym.

Spółka do debitu na NewConnect, czyli do 25 sierpnia wykonała ponad 30 tysięcy testów.

Innogene to grupa kapitałowa inwestująca w spółki biotechnologiczne oraz sektor Life-Science. Zajmuje się także wrażaniem testów genetycznych opartych o analizę kilku kluczowych genów o potwierdzonym znaczeniu klinicznym i jest pierwszym tego typu kompleksowym testem genetycznym na świecie podlegającym ochronie patentowej.

Zobacz także: Spółka z Grupy INNO-GENE uruchamia wykonywanie testów genetycznych i serologicznych w kierunku COVID-19 

Lubelska firma BioMaxima to polski producent podłoży mikrobiologicznych, odczynników oraz sprzętu do diagnostyki in vitro. wprowadziła do swojej oferty szybki test do wykrywania przeciwciał IgG i IgM przeciwko koronawirusowi (2019-nCoV). Szybki immunochromatograficzny test kasetkowy do jakościowego wykrywania antygenu wirusa SARS-CoV-2 w wymazach z nosogardzieli. Otrzymali również od EBOR dofinansowanie na ten projekt.

Scope Fluidics to spółka zajmująca się opracowaniem urządzenia PCR|ONE które może mieć zastosowanie m.in. do testów COVID-19. PCR|ONE to system dedykowany ultra-szybkiemu wykrywaniu zakażeń bezpośrednio na miejscu. Według ostatnich informacji ze spółki urządzenie podaje wynik testu po 15 minutach od jego wykonania i pozwala uniknąć wysyłania próbek do laboratorium. Spółka chce przetestować panele do testów SARS-SARS-CoV-2 na większej grupie pacjentów oraz przeprowadzić testy wg europejskiej procedury certyfikacyjnej CE-IVD, ale również przyspieszonej procedury w amerykańskiej FDA, udostępnionej specjalnie na potrzeby walki z koronawirusem.

Urządzenie PCR|ONE do szybkiego testowania SARS-CoV-2

content_system_PCRONE

Zobacz także: Scope Fluidics ma pełny plan jak rozbudować PCR|ONE o testy na koronawirusa i skomercjalizować urządzenie 

SensDx to spółka specjalizująca się pracuje nad technologią ultraczułych mikrosensorów, zmodyfikowanych cząsteczkami biologicznymi. Znajdujące się na powierzchni elektrody cząsteczki są wyselekcjonowane metodami biotechnologicznymi. Dzięki temu, w sposób jednoznaczny można zidentyfikować jaka bakteria lub wirus jest przyczyną infekcji bądź określić marker onkologiczny, DNA czy RNA. Grupa NEUCA współpracuje ze spółką SensDx w zakresie telemedycznych innowacyjnych bioczujników, wykrywających źródła infekcji poprzez wskazanie odpowiadającego za nią wirusa lub bakterii.

Polska firma biotechnologiczna SensDx, w która zainwestowała giełdowa Neuca, wprowadza test diagnostyczny na COVID-19 oraz grypę A/B dający miarodajny wynik w 6 minut. Test sprawdza obecność aktywnego białka wirusa i nie wykaże fałszywie dodatniego wyniku w przypadku obecności resztkowego RNA nieaktywnego wirusa, co jest kluczowym czynnikiem odróżniającym technologię SensDx od metod PCR. Ponadto szybki test wykrywa u pacjenta obecność wirusa nawet na bardzo wczesnym etapie infekcji, z czułością na poziomie testu genetycznego, metoda ta może skutecznie przyczynić się do opanowania pandemii. Jak podano w komunikacie Neuca, oprócz testu na Sars-CoV-2 badanie oferuje również szybką diagnozę grypy.

Zobacz także: Pierwszy polski szybki test na COVID-19 dostępny już wkrótce. Zaoferuje go spółka, w którą zainwestowała Grupa Neuca 

Co jest najlepszym sposobem na koronawirusa? Testy, lek, szczepionka, a może dystans społeczny?

Najefektywniejszą bronią na koronawirusa będą testy, leki czy szczepionki? Zarówno leki jak i szczepionki zanim będą mogły realnie pomóc muszą zostać wyprodukowane i przebadane klinicznie.

Zdaniem doktora Grzegorza Nowickiego „Zachowanie zasad dystansu społecznego połączone z szerokim i rzetelnym testowaniem pozostają najlepszym sposobem przeciwdziałania pandemii COVID-19”.

Dobre testy to podstawa, aby móc wygrać walkę z wirusem. Dzięki właściwemu testowaniu ludzie będą mogli bez większych problemów wrócić do normalnego życia.

Tak naprawdę przed wirusem chroni zastosowanie podstawowych zasad higieny osobistej, czyli mycie rąk przed jedzeniem i po każdym przyjściu z zewnątrz, zaś przy kichaniu zakrywanie ust i nosa chusteczką higieniczną, a nie dłońmi. Dlatego też testowanie podejrzanych o zakażenie koronawirusem osób oraz dystans to podstawowy sposób, który może uchronić nas przed rozwojem epidemii tej jesieni.

Polska firma Biomed Lublin, która działa na rynku od 1944 roku, rozpoczęła w połowie sierpnia produkcję pierwszych 3 tys. ampułek leku na koronawirusa, których produkcja potrwa 6 tygodni. Co więcej, lek na koronawirusa zostanie wyprodukowany z osocza osób tzw. „ozdrowieńców”, które przechorowywały i posiadają na niego przeciwciała. Pierwsze partia ampułek zostanie podana testom klinicznym, a kolejna będzie dostępna dla chorych.

Zobacz także: Komu koronawirus wyrządził największe straty na giełdzie - regiony świata i sektory, które straciły najwięcej

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.