Październikowe posiedzenie RPP z kolejną obniżką stóp procentowych według analityków. Ruch w dół będzie możliwy dzięki niższej inflacji we wrześniu
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
03 paź 2023, 07:30

Październikowe posiedzenie RPP z kolejną obniżką stóp procentowych według analityków. Ruch w dół będzie możliwy dzięki niższej inflacji we wrześniu

Szacunkowy odczyt inflacji za wrzesień na poziomie 8,2% okazał się niższy od prognoz. Dlatego na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej może dojść do kolejnej obniżki stóp procentowych.

W ubiegłym miesiącu członkowie RPP zdecydowali się na pierwszą, gwałtowną obniżkę stóp procentowych o 75 pb. Rynek nie wyceniał tak dużego ruchu w dół, dlatego reakcja chociażby złotego była negatywna. Teraz RPP rozpoczyna kolejne posiedzenie, tuż po szacunkowym odczycie inflacji za wrzesień. Konsensus analityków zakładał wskaźnik CPI na poziomie 8,5%, a okazał się on niższy. Dlatego też najnowsze prognozy wskazują na kolejną obniżkę stóp procentowych, która wyniesie 25 lub 50 pb.

„Odczyt wskaźnika CPI - niższy nie tylko od średnich oczekiwań rynkowych, ale także od wskazań prezesa NBP z początku tego miesiąca - najprawdopodobniej skłoni większość w RPP do kolejnej obniżki stóp procentowych. Należy oczekiwać – w mojej ocenie - cięcia stóp rzędu 25-50 pb” – wskazywała ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek.

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego po wrześniowym ruchu w dół, przestrzeń do dalszych obniżek mocno się skurczyła. Jednak to nie wyklucza podobnych decyzji na kolejnych posiedzeniach, ponieważ sytuacja będzie zależna od napływających danych. Według założeń polityki pieniężnej na 2024 rok, wskaźnik CPI w II połowie 2023 roku oraz kolejnych latach będzie się dalej obniżać. Choć powrót do celu inflacyjnego będzie stopniowy.

Zobacz także: Inflacja we wrześniu spada do jednocyfrowego poziomu. Co zrobi RPP na najbliższym posiedzeniu

Obniżka stóp procentowych niemal pewna

Pierwsza obniżka stóp procentowych była spodziewana już we wrześniu, jednak nie na taką skalę. Po ruchu w dół o 75 pb zakładano, że być może RPP na kolejnych posiedzeniach wstrzyma się z obniżkami. Jednak szacunkowe dane za inflację za miniony miesiąc wskazują, że obniżka stóp procentowych jest nieunikniona. Analitycy zakładają, że wyniesie ona między 25 a 50 pb.

„We wrześniu inflacja runęła z 10,1 do 8,2% r/r. Do wartości jednocyfrowych hamuje również dynamika wskaźnika bazowego, która z 10% r/r w sierpniu obniżyła się o przeszło 1 pkt proc. Ceny konsumenckie w Polsce nie wzrosły piąty miesiąc z rzędu. W mijającym miesiącu obniżyły się aż o 0,4% m/m, czyli najbardziej od 2016 roku. Kontynuacja szybkiego wygasania wzrostu cen jest koronnym argumentem, by Rada Polityki Pieniężnej w najbliższą środę ponownie ścięła koszt pieniądza. Spodziewamy się obniżki stopy referencyjnej o 25 pb – z 6,0 do 5,75%, ale po dzisiejszych, niższych od prognoz danych rośnie szansa nawet na ruch o 50 pb” – wskazywał Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu opublikowano wyniki ankiety NBP przeprowadzonej wśród profesjonalnych prognostów. Ich zdaniem inflacja w Polsce w tym roku wyniesie 11,5-12,3%, w 2024 roku 4,8-8,1%, a w 2025 roku 3,1-6,7%. Wciąż w prognozach widać, że zejście do celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5% będzie stopniowe. Mimo że prezes NBP na wrześniowej konferencji wspominał, że może to nastąpić już w przyszłym roku.

Tak gwałtowna obniżka stóp procentowych we wrześniu zdecydowanie osłabiła złotego. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju wskazywał, że bank centralny powinien brać pod uwagę w swoich decyzjach kwestie kursowe. Za to zdaniem wiceministra finansów, Artura Sobonia, rynek nie powinien się obawiać o polską walutę.

Notowania EUR/PLN

EURPL WYKRES

Na atrakcyjności mogą tracić obligacje skarbowe, których oprocentowanie opiera się o stopę referencyjną NBP. Dlatego Ministerstwo Finansów w październiku wprowadziło oprocentowanie obligacji rocznych wyniesie 6,50%, a 2-letnich 6,75%. Również zdecydowano o podniesieniu marż preferencyjnych dla papierów skarbowych.

Decyzja RPP zapadnie w środę, 4 października. Dzień później odbędzie się konferencja Adama Glapińskiego, która powinna wskazać jak dalej będzie kształtować się polityka pieniężna.

Zobacz także: Oprocentowanie depozytów mocno spada, choć można znaleźć ofertę na 8%. Przedstawiamy atrakcyjne lokaty na październik

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost