Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe we wrześniu wciąż była wysoka względem ubiegłego roku
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
04 paź 2023, 12:10

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe we wrześniu wciąż była wysoka względem ubiegłego roku. Wzrost wynika z kilku powodów

Kolejny miesiąc gwałtownych wzrostów w BIK. Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe we wrześniu wzrosła o niecałe 250% rdr. Popyt na kredyty mieszkaniowe jest wciąż wysoki, chętnych nie brakuje.

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej (BIK), wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe we wrześniu br. wzrosła o 248,8% w odniesieniu do września 2022 r. Średnia wartość wnioskowanego finansowania wzrosła nieznacznie względem sierpnia.

Zobacz także: Zderzenie dużego popytu z małą podażą na rynku nieruchomości. Od początku roku nastąpił znaczący wzrost cen ofertowych mieszkań

Chętnych na hipotekę coraz więcej

Popyt na kredyty mieszkaniowe nie spada, we wrześniu złożono 36,59 tys. wniosków, czyli o 169,5% więcej w porównaniu do września 2022 r. W odniesieniu do sierpnia tego roku o kredyt starało się 5,9% więcej osób.

O 23,6% wzrosła rdr średnia wartość wnioskowanego kredytu i wyniosła 417,36 tys. zł. W odniesieniu do sierpnia tego roku to wzrost o 1,7%.

Wśród powodów, które wpłynęły na taką wartość Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe BIK, jest większa liczba osób wnioskujących o kredyt, poprawa sentymentu do kredytów mieszkaniowych oraz wzrost zdolności kredytowej, w wyniki rekomendacji KNF-u i spadku WIBOR-u.

„[…] Są trzy powody tak wysokiej wartości Indeksu Popytu we wrześniu br. Pierwszym powodem jest większa liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy. Wzrosła z 13,5 tysiąca we wrześniu zeszłego roku do 36,6 tysiąca we wrześniu br. Jest to m.in. efekt dużego zainteresowania kredytem mieszkaniowym w ramach programu „Kredyt 2 proc.”. Szacujemy, że ok. 60% wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w sierpniu br. to osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł w banku uczestniczącym w programie. Z drugiej strony wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe wynika z poprawy sentymentu do kredytów mieszkaniowych wśród potencjalnych kredytobiorców, którzy z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami programu, ale wzrosła ich zdolność kredytowa. Zdolność kredytowa rośnie bowiem w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń, spadku WIBOR-u zarówno w reakcji na obniżkę stopy referencyjnej o 0,75 p.p., jak i w oczekiwaniu na dalsze spadki stóp procentowych. W konsekwencji nastąpił wzrost dostępności kredytu mieszkaniowego, co bezpośrednio przyczyniło się do wzrostu popytu. […] ” – wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Warto zwrócić uwagę, że największa liczba wnioskujących przypadła na sierpień br., co było efektem skumulowanego zainteresowania z wcześniejszych miesięcy. Wrzesień już przyniósł nieco niższe zainteresowanie finansowaniem na mieszkanie.

Zobacz także: Październikowe posiedzenie RPP z kolejną obniżką stóp procentowych według analityków. Ruch w dół będzie możliwy dzięki niższej inflacji we wrześniu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost