Dywidenda z PCC EXOL za 2022 rok może być wysoka. Spółka notuje rekordowe wyniki
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
18 lis 2022, 13:44

PCC EXOL notuje najwyższe w historii wyniki, rozbudowuje moce produkcyjne

„Ostatnie lata naszej działalności to wzrosty – wyników i zdolności produkcyjnych” - mówi na czacie inwestorskim Rafał Zdon, wiceprezes zarządu PCC Exol. Spółka osiągnęła najwyższe wyniki w historii i dalej inwestuje w rozwój. Możliwa jest też wysoka dywidenda w 2023 r.

PCC Exol jest wiodącym producentem i sprzedawcą w Polsce i rynkach Europy Wschodniej związków chemicznych określanych jako surfaktanty. Klientami spółki są firmy z sektorów takich jak chemia gospodarcza i przemysłowa, włókiennicza i wiele innych.

Rekordowe wyniki PCC EXOL

PCC EXOL chwali się rekordowo wysokimi wynikami. Wszystkie trzy kwartały 2022 roku plasują się w czołówce najlepszych w historii spółki. Przychody wzrosły o 57% r/r, ale naprawdę znaczące wzrosty zanotowano na poziomie zysków netto i EBITDA.

„Były to najwyższe wyniki w historii PCC EXOL. Ponad 100 mln PLN skonsolidowanego zysku netto, ponad 146 mln PLN zysku EBITDA Grupy. Porównując do trzech kwartałów ub. roku, to poprawa o odpowiednio 185% i 145%” - wskazuje wiceprezes.

Sam III kwartał 2022 r. przyniósł niemal dwukrotnie wyższy zysk na poziomie EBITDA w porównaniu do III kw. 2021 r. Już w I półroczu br. zyski były wyższe niż za cały 2021 r.

Wyniki finansowe PCC EXOL

Zarząd zwraca uwagę, że ponadprzeciętne wyniki zostały osiągnięte w relatywnie trudniejszym okresie:

„Rekordowe wyniki osiągnęliśmy w okresie, który śmiało możemy nazwać najtrudniejszym w ostatnich latach (wojna w Ukrainie, rosnące ceny surowców, rekordowa inflacja)” - podkreśla wiceprezes.

Rozwój portfolio i potencjału produkcyjnego

PCC EXOL inwestuje środki w dalszą rozbudowę portfolio i kontynuuje kluczowe inwestycje.

„Ostatnie lata naszej działalności to wzrosty – wyników i zdolności produkcyjnych. Rozbudowujemy portfolio, bardzo mocny nacisk kładziemy na sprzedaż produktów specjalistycznych. Wspomniane wzrosty pokazują, że nasz model biznesowy sprawdza się” - mówi Rafał Zdon.

Jednym z przykładów jest rozwijanie nowej linii przeznaczonej na rynek farmaceutyczny. Obecnie jest to dopiero początkowy etap, ale marże w tym sektorze są obiecujące.

„Jakość farmaceutyczna wiąże się ze spełnianiem bardzo restrykcyjnych wymagań w procesie produkcyjnym. Jesteśmy w stanie im sprostać. Dzięki temu stajemy się zauważalnym partnerem, nie tylko na rynku polskim, ale też dla globalnych koncernów. Oczywiście marże są w tej branży bardzo dobre” - wskazuje wiceprezes.

Spółka kontynuuje inwestycje, które, wg zarządu, istotnie zwiększą jej potencjał produkcyjny. Obecnie jest to ok. 140 tys. ton rocznie, w zależności od wytwarzanego asortymentu.

„Kolejne inwestycje w moce produkcyjne są w toku. Sama rozbudowa instalacji w Płocku zwiększy nasze nominalne zdolności o prawie 30% (…) Zdolności produkcyjne wytwórni mają wzrosnąć dwukrotnie i po rozbudowie wyniosą nominalnie ok. 80 tys. ton rocznie” - wyjaśnia Rafał Zdon.

I dodaje:

„Wytwórnia w Płocku jest w trakcie rozbudowy. W lipcu zwiększyliśmy jej bazę magazynową. Kontynuujemy budowę drugiej linii technologicznej. Chcemy zwiększyć ilość i rodzaj oferowanych produktów. (…) Finał inwestycji zaplanowany został na połowę 2024 roku.”

Postępy też są w inwestycji w nowy uniwersalny zakład w Brzegu Dolnym. Prowadzi ją spółka PCC BD (projekt joint venture PCC EXOL i PCC Rokita). Zakończenie budowy planowane jest na połowę 2026 r.

„Jeżeli chodzi o następną instalację, tę w Brzegu Dolnym, to jest to nasze wspólne przedsięwzięcie z PCC Rokita. Ma nam dać to w sumie kolejne kilkadziesiąt tys. ton zdolności produkcyjnych. W zależności od koniunktury będzie można tam elastycznie decydować, czy produkujemy więcej surfaktantów czy polioli” - podsumowuje temat inwestycji Rafał Zdon.

Możliwa wysoka dywidenda

Bardzo dobre wyniki finansowe dają nadzieję na solidną dywidendę w 2023 r. Wiceprezes Paweł Zdon zwraca też uwagę na wycenę rynkową, która podbija stopę dywidendy:

„Porównując wskaźniki rynkowe publikowane np. przez Damodarana, widzę relatywnie niskie poziomy naszej wyceny rynkowej. Jest to jednak wycena rynkowa, o której decydują inwestorzy. Można jednak mieć nadzieję, iż dobre wyniki ostatnich okresów przekonają rynek o wartości naszej i także - mam nadzieję, Waszej :) firmy.” - podkreśla.

PCC Exol już od 10 lat wypłaca regularnie zyski akcjonariuszom, ale nie ma przyjętej polityki dywidendowej. O ostatecznej wysokości wypłaty decydują za każdym razem akcjonariusze na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu.

Zobacz także: „Trzeci kwartał 2022 przyniósł nam prawie dwukrotnie wyższy zysk EBITDA niż ten sam okres ub. roku” - relacja czatu z wiceprezesem zarządu PCC Exol 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.