PCC Exol rozwija ofertę mimo presji cenowej i nadpodaży surfaktantów
PCC Exol ma za sobą trudne pierwsze półrocze 2024 r. Mimo to, spółka zdołała ustabilizować swoje wyniki finansowe i osiągnąć wzrost sprzedaży, zwłaszcza w sektorze przemysłowym. Przedstawia też plany dalszego rozwoju, obejmujące dywersyfikację produktów, ekspansję na rynki zagraniczne oraz inwestycje w nowe technologie. Spółka rozważa również kolejne emisje obligacji, mające na celu dalsze finansowanie działalności.
W pierwszym półroczu 2024 roku PCC Exol zmagał się z trudnymi warunkami rynkowymi. Wysoka presja cenowa na rynku surfaktantów, spowodowana nadpodażą i konkurencją, utrudniała poprawę marż. Spółka zdołała jednak osiągnąć pewną stabilizację wyników w porównaniu do poprzedniego roku.
Pod względem finansowym, PCC Exol zamknął półrocze skonsolidowaną EBITDĄ na poziomie blisko 36 mln zł i zyskiem netto wynoszącym 18 mln zł, czyli o około 30% niżej w stosunku do analogicznego okresu w 2023 roku.
„W pierwszym półroczu zwiększyliśmy ilościowo sprzedaż o ok. 15%. Niestety te wzrosty nie przełożyły się na wyższe marże, nie pozwoliły na to utrzymujące się wciąż niskie ceny. Mimo wszystko, biorąc pod uwagę obecną wymagającą sytuację, sam wzrost wolumenu tez jest ważny” – podkreśla wiceprezes zarządu, Rafał Zdon.
Wzrosty sprzedaży były szczególnie widoczne w grupie produktów do zastosowań przemysłowych, gdzie ilościowo wzrosły o ponad 20%. Wolumen sprzedaży wzrósł również w obszarze produktów kosmetyczno-detergencyjnych. Mimo tych sukcesów, niskie ceny rynkowe wpłynęły na spadek wartości przychodów.
„Generalnie na rynku chemicznym, w tym również na rynku surfaktantów, obserwowaliśmy w ostatnim czasie silną podaż. Wysoka dostępność powodowała niski poziom cen rynkowych. Przyczyn nadpodaży surfaktantów na rynku należy szukać m.in. w uruchomionych przez europejskich producentów nowych instalacjach. Obserwowany był też i jest nadal napływ surfaktantów z kierunków azjatyckich” – dodaje wiceprezes.
Kurs akcji PCC Exol
Zobacz także: "Pomimo ciągłej presji cenowej na rynku surfaktantów, wyniki Grupy odznaczały się już większą stabilnością niż przed rokiem" - relacja z czatu inwestorskiego z wiceprezesem zarządu PCC EXOL
Szanse i sposoby na dalszy rozwój sprzedaży
PCC Exol widzi wiele możliwości na dalszy rozwój sprzedaży, szczególnie w segmencie kosmetyczno-detergencyjnym, gdzie stale rozszerza swoją ofertę o nowe produkty.
„Znajdujemy rozwiązania pozwalające sprostać wymaganiom najbardziej wymagających, globalnych koncernów kosmetycznych” – mówi wiceprezes.
„Ofertę w grupie kosmetyczno-detergencyjnej wzbogaciliśmy o kolejne składniki przeznaczone do kosmetyków i produktów higienicznych oraz środków czyszczących. Mam na myśli surfaktanty o łagodnym oddziaływaniu, są to między innymi emolienty stosowane w kremach, odżywkach do włosów oraz dezodorantach” – dodaje.
W sektorze przemysłowym PCC Exol również dostrzega wiele szans na wzrost. Spółka wprowadza innowacyjne rozwiązania, m.in. w branży odpieniaczy, lubrykantów oraz agrochemikaliów.
„W tych grupach często jesteśmy pionierem jeśli chodzi o rozwiązania dostosowywane ściśle do potrzeb klientów. To nasza niewątpliwa przewaga” – zaznacza Rafał Zdon.
PCC Exol stawia na dalszą dywersyfikację oraz ekspansję na rynki zagraniczne. Duży wpływ na zwiększenie konkurencyjności spółki w następnych kwartałach będzie też miała finalizowana właśnie inwestycja w instalację w Płocku.
„Jesteśmy po rozruchu mechanicznym. Obecnie trwa rozruch technologiczny. Kompletujemy też dokumentację pod pozwolenie na użytkowanie. Najważniejsze i najtrudniejsze etapy inwestycji są już za nami” – dodaje wiceprezes.
Możliwe kolejne emisje obligacji
W pierwszym półroczu 2024 roku PCC Exol ponownie zadebiutował na rynku obligacji, z sukcesem przeprowadzając emisję zmiennokuponowych obligacji.
„Zainteresowanie inwestorów było tak duże, że emisja zakończyła się 45% redukcją. Dziś obligacje te są już notowane na Catalyst” – informuje Rafał Zdon.
W kwestii dalszych emisji, spółka nie wyklucza kolejnych działań w tym zakresie. „Rozważając różne formy finansowania naszej działalności, bierzemy również pod uwagę emisje obligacji”, podkreślił Zdon.