II kwartał 2021 był rekordowy, jeśli chodzi o IPO w USA. Sporo ciekawych debiutów czeka w kolejce
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 cze 2021, 08:00

II kwartał 2021 był rekordowy, jeśli chodzi o IPO w USA. Sporo ciekawych debiutów czeka w kolejce

113 IPO odbyło się na amerykańskiej giełdzie w II kwartale br., a spółki zebrały 39,9 mld USD. To był najgorętszy kwartał od dwóch dekad.

Wydawało się, że I kwartał był gorący w USA, jeśli chodzi o debiuty. Ale II kwartał go przebił, choć nieznacznie. Kolejne kwartały nie muszą być gorsze, a może wręcz przeciwnie.

Spółki technologiczne szturmują parkiet

W II kwartale br. na amerykańskiej giełdzie odbyło się 113 IPO, w ramach których spółki zebrały 39,9 mld USD. Aktywność debiutów SPAC spadła o 83% k/k. W I kwartale miało miejsce 100 ofert, a spółki pozyskały 39,2 mld USD.

“Czerwiec był najgorętszym miesiącem pod względem IPO od sierpnia 2000 roku. Sektorem dominującym była biotechnologia oraz sector technologiczny. Na parkiet weszły takie firmy, jak chiński Uber czyli DiDi, producent mleka owsianego Oatly czy producent appek AppLovin. Aktywność SPAC spadła znacząco w porównaniu do poprzednich kwartałów, z uwagi na surowsze podejście regulatora. W omawianym okresie wskaźnik Renaissance IPO Index urósł o 4%, nieco mniej, niż S&P 500” – wskazują analitycy Renaissance Capital. Według nich, widać wyraźny powrót mody na IPO, a kalendarz debiutów jest zapełniony po brzegi, więc zapowiada się, że III kwartał może nie być gorszy, niż II kwartał.

Dane dot. IPO w USA w ujęciu kwartalnym

Dane dot. IPO w USA

Źródło: Renaissance Capital

Zobacz także: Apple zapowiada, że na jesieni zaprezentuje nowego Iphona. Analitycy oceniają czy premiera wywoła wzrosty na kursie akcji

Najbardziej ekscytujące debiuty 2021 w USA

Skoro mowa o kalendarzu IPO, to co w nim widać? Wiele ciekawych debiutów. O Robinhoodzie już wspominaliśmy, więc zerknijmy na inne propozycje rynkowe. Poniżej kilka z nich:

Stripe – Spółka działająca w obszarze płatności internetowych, wyceniana na 95 mld USD na rynku prywatnym. Korzysta ona mocno na pandemii i wzroście segmentu e-commerce. Planuje IPO pod koniec 2021 roku. To może być największy debiut najbliższych miesięcy w USA.

Better.com – Pośrednik kredytowy, oferujący kredyty hipoteczne poprzez internet. Spółka ciekawa, ale na razie wyceniana tylko na 4-7 mld USD.

Nextdoor – “Dzielnicowy” serwis społecznościowy. Na ciasnym rynku social media spółka ta znalazła i świetnie zagospodarowała ciekawą niszę. W ciągu ostatnich 9 rund finansowania pozyskała 455 mln USD na rynku prywatnym.

Databricks – Firma zajmująca się oprogramowaniem dla przedsiębiorstw, założona przez twórców Apache. Jest wyceniona na 28 mld USD, co czyni ją jedną z najwyżej wycenionych niepublicznych spółek technologicznych. Rynek spodziewa się, że po upublicznieniu akcje Databricks będą hitem rynkowym.

Rivian - Amerykański producent elektrycznych pickupów i SUV-ów z siedzibą w Plymouth, wyceniany na blisko 28 mld USD. Amerykańska prasa spekuluje, że w IPO może zostać wyceniony na 50 mld USD. Wśród jego udziałowców jest koncern Ford.

Rivian R1T

r1t

Źródło: Rivian

Zobacz także: Wall Street uważnie przygląda się problemom Tesli w Chinach. Firma Elona Muska musi wycofać prawie 300 tysięcy samochodów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost