Po mieszkaniach i parkach handlowych czas na magazyny. Nowy obszar rynku nieruchomości przyciąga coraz więcej inwestorów
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
20 paź 2021, 07:00

Po mieszkaniach i parkach handlowych czas na magazyny. Nowy obszar rynku nieruchomości przyciąga coraz więcej inwestorów

Mieszkaniówka szaleje, parki handlowe rosną w siłę. Przyszła pora na magazyny, których potencjał dostrzegają inwestorzy, nie tylko z Polski.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym w jaki sposób zmienia się rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce. Pierwszy kwartał br. był dla sektora magazynowego zdecydowanie w fazie rozwoju. Według danych NBP, z końcem II kwartału, całkowite zasoby powierzchni magazynowej osiągnęły 21,85 mkw.

Magazyny stają się coraz atrakcyjniejsze dla inwestorów

Jak zwraca uwagę Bartłomiej Zagrodnik z Walter Herz, pandemia nie spowodowała zahamowania popytu inwestycyjnego, według eksperta zmienił się jedynie profil projektów. Sugeruje on, że zmiany są związane z rosnącym zainteresowaniem na magazyny ulokowane na obrzeżach dużych miast, ale również wysokie stopy zwrotu.

„Pandemia nie wywołała spadku popytu inwestycyjnego w Polsce, zmianie uległa tylko struktura wolumenu transakcyjnego. Sektor przemysłowo-logistyczny w pierwszej połowie br. miał 45 proc. udział w transakcjach na rynku inwestycyjnym, dzięki czemu stał się jego nowym liderem. Zmiany w tym segmencie związane są przede wszystkim ze znacznym wzrostem zainteresowania inwestorów magazynami zlokalizowanymi w obrębie największych miast, sprofilowanymi do obsługi sektora e-commerce. Wysokie stopy zwrotu i rosnąca wartość nieruchomości logistycznych w naszym kraju skutecznie przyciągają do Polski światowy kapitał, w tym także nowych graczy. Coraz większa grupa inwestorów, nie tylko analizuje zakup istniejących obiektów, ale coraz więcej podmiotów podejmuje także decyzję o finansowaniu budowy projektów magazynowych w obrębie największych ośrodków miejskich w Polsce, jak również inwestuje w grunty pod przyszłe inwestycje” – komentuje Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner/CEO w Walter Herz.

W okresie ostatnich 5 miesięcy zasoby tego rynku wzrosły o 1,1 mln mkw, koncentrując się wokół największych parków logistycznych Polski, z duża przewagą okolic Warszawy oraz śląska. Popularne są również okolice Krakowa, Trójmiasta oraz lokalizacjach bliskich zachodniej i wschodniej granicy Polski.

hannes-egler-nT4k2JDtwTQ-unsplash

Wolumen najmu powierzchni magazynowej w I półroczu br. było 50 % wyższy niż w analogicznym okresie ub.r. Głównymi zainteresowanymi najmem magazynu są firmy kurierskie, operatorzy logistyczni, jak również podmioty handlowe, dlatego coraz więcej magazynów powstaje wokół miast, by ułatwić i skrócić czas dostawy towarów.

Zobacz także: Biur jest za dużo, a magazynów za mało. Zmiany i trendy na rynku nieruchomości po pandemii

Boom na grunty nie tylko dla mieszkaniówki

Stan obrotu gruntami jest najwyższy w historii. I tak, zdecydowanie największa część transakcji leży po stronie deweloperów mieszkaniowych, ale widać tutaj rosnące zainteresowanie inwestycji logistycznych. Jak szacuje Bartłomiej Zagrodnik z HRK, w tym roku wolumen transakcji związanych z zakupem gruntów pod powierzchnie magazynowe urósł o 1/5.

Zobacz także: Hossa na rynku nieruchomości trwa. Z mapy Warszawy mogą zniknąć trzy centra handlowe, aby powstały osiedla mieszkaniowe

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost