Kryzys w budowlance - markety budowlane notują nawet 30% spadek ruchu
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
15 gru 2022, 12:23

Kryzys w budowlance przybiera na sile. Spadek ruchu w marketach budowlanych sięga nawet 30%

Po spadku popytu na zakup mieszkań oraz wniosków na kredyt hipoteczny, przyszła pora na spadki w budowlance. Obserwowany jest coraz mniejszy ruch w hipermarketach budowlanych.

Ostatnie miesiące to nie jest łatwy czas dla branży nieruchomościowej. Spadek popytu na mieszkania, wynikający z mniejszego zainteresowania kredytami hipotecznymi. Polscy deweloperzy hamują z nowymi inwestycjami, część z nich sprzedaje inwestycje do funduszy PRS. Przyszła kolej na branże budowlaną i wykończeniową.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce zaczęły spadać. Przecena jest już widoczna w kilku miastach

Spadek ruchu w marketach budowlanych

Przed nami kolejna jaskółka potwierdzająca kryzys na rynku nieruchomości. Po trwających problemach u deweloperów i na rynku kredytów mieszkaniowych nadszedł czas na budowlance. Polacy rezygnują z remontowania mieszkań i domów.

Jak pokazują dane zebrane przez Gfk Cenzus DIY za okres od maja do października 2022 r. i 2021 r., ruch w marketach budowlanych zmniejszył się o niespełna 26% względem analogicznego okresu ubiegłego roku.
 


Największe spadki są widoczne w Leroy Merlin, liczba klientów tej francuskiej sieci sklepów budowlanych w ciągu roku spadła o 35% r/r. Porównywalnie duży spadek dotyczy sklepów budowlanych Juka, w których zaobserwowano 32% spadek liczby klientów. O niespełna 29% zmniejszył się ruch w sieci Mrówka. Najlepiej w tym zestawieniu wypadają Obi z 21,7% spadkiem oraz Castorama, w której ruch zmniejszył się o 16%.

Takie zachowanie rynku to efekt rosnącej inflacji, wysokich stóp procentowych, które spowodowały wiele trudności w zaciąganiu kredytów hipotecznych. Według głosów z branży, sytuacja może się zmienić w II połowie 2023 r.

Zobacz także: Kryzys w budowlance. Rozpoczęte budowy - spadek o 25% rok do roku w okresie od stycznia do października 2022

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost