GUS podał wstępne dane o inflacji w styczniu 2024 roku
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
15 lut 2024, 10:02

GUS podał wstępne dane o inflacji za styczeń 2024 roku. Cel inflacyjny jest już blisko

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w styczniu wyniosła 3,9%. Prognozy ekonomistów zakładały, że CPI ukształtuje się na poziomie 4%.

Jak co roku, GUS z opóźnieniem opublikował szacunkowe dane o inflacji za styczeń. Powodem tej zwłoki jest aktualizacja systemu wag przy obliczaniu cen towarów i usług, oficjalne styczniowe dane wraz z lutowymi zostaną przedstawione dopiero w marcu. Zarówno prezes NBP, jak i ekonomiści bankowi przewidywali, że w styczniu inflacja uplasowała się na poziomie 4%.

„Inflacja obecnie może wynosić około 4%. Wszystko wskazuje, że w ciągu kilku miesięcy inflacja wróci do celu (2,5%), i jest to bardzo wielki sukces.” – powiedział Adam Glapiński podczas konferencji NBP.

szacunkowy wskaźnk CPI

Źródło: GUS

Zobacz także: „W imieniu pracowników NBP i jako prezes NBP podkreślam, że będę współpracować z nowym rządem” – mówi Adam Glapiński na konferencji

Inflacja chwilowo zbliża się do celu

Od wielu miesięcy inflacja w Polsce spada, ma z czego, bo w szczytowym momencie ubiegłego roku przekroczyła 18%. Grudniowy wskaźnik CPI wyniósł 6,2%, od tego momentu informacje o inflacji nie były podawane przez aktualizację koszyka cen towarów i usług. Według wstępnych danych GUS wskaźnik cen towarów i usług w styczniu 2024 r. uplasował się na poziomie 3,9%.

Wynik ten jest zgodny z rynkowymi przewidywaniami, np. ekonomistów banku Santander.

„Scenariusz dotyczący tegorocznej inflacji, który zaprezentowaliśmy w grudniowym raporcie, pozostaje mniej więcej aktualny: już w styczniu dynamika CPI zbliży się do 4 proc., w marcu ma szanse zejść niemal do celu inflacyjnego 2,5 proc., po czym w kolejnych miesiącach odbije w górę, kończąc rok w pobliżu 7 proc. Inflacja bazowa będzie się z kolei stabilizować w przedziale 4,5-5 proc.” – napisali ekonomiści banku Santander.

Wiele głosów wskazuje również, że w marcu br. dojdziemy do celu inflacyjnego (około 2,5%), jednym z tych głosów są ekonomiści ING.

Również prof. Glapiński wspomniał podczas lutowej konferencji o tym, że inflacja może obecnie wynosić około 4%, a w marcu zejdzie do celu. Ale wróćmy na ziemię, jak powiedział sam prezes Glapiński, w II połowie roku wskaźnik CPI może wzrosnąć.

„Z tym, że to nie jest koniec historii. W dalszych miesiącach, w drugiej połowie kształtowanie się inflacji obarczone jest bardzo wysoką niepewnością. Szczególnie może wzrosnąć pod wpływem czynników fiskalnych, cena energii i ciepła, ale również VAT-u na podstawową żywność. Skala ja jednak jest nieprzewidywalna. Więc inflacja w marcu nie będzie trwała.”

Ciężko jednak wciąż przewidzieć, jak będą wyglądać kolejne miesiące. Warto poczekać na publikację marcowej projekcji NBP. Słowa Adama Glapińskiego nie wiele rozjaśniły. „Jak to będzie w rzeczywistości tego nikt nie wie. Będziemy gdzieś między linią czerwoną a zieloną.”

szacunkowe kształtowanie się inflacji w 2024

Źródło: NBP

Zobacz także: Lutowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej bez zaskoczeń, stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost