Elon Musk został skarcony przez Nassima Taleba za wypowiedzi o koronawirusie
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 mar 2020, 14:28

Nassim Taleb skarcił Elona Muska za to, że prezes Tesli uważa panikę wokół koronawirusa za głupią

Elon Musk napisał kilka dni temu na Twitterze, że panika wokół koronawirusa jest głupia. Nassim Nicholas Taleb skarcił prezesa Tesli i odparł, że głupio jest sądzić, iż panika jest głupia.

Starcie tytanów ze świata inwestycyjnego odnośnie koronawirusa SARS-CoV-2. To jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Ostatnio popsztykali się w tym temacie twórca Tesli, Elon Musk i Nassim Nicholas Taleb, matematyk, autor słynnej książki „Czarny łabędź” traktującej o skutkach nieprzewidywalnych wydarzeń.

Panika wobec koronawirusa nie jest taka głupia

„Panika wokół koronawirusa jest głupia” – stwierdził kilka dni temu na swoim twitterowym koncie Elon Musk, właściciel Tesli.
 


Nassim Nicholas Taleb odpowiedział właścicielowi Tesli, że jego pogląd jest dosłownie głupi. I dodał, że widać, iż Elon Musk nie rozumie rozprzestrzeniania się ryzyka w złożonych systemach, takich jak społeczeństwa i gospodarki. Według autora „Czarnego łabędzia”, panikowanie w przypadku takiego zagrożenia, jak pojawienie się nieznanego wirusa, na którego nie ma lekarstwa, jest całkiem racjonalne. Według niego ludzkość istnieje właśnie dlatego, że w sytuacjach ekstremalnego zagrożenia czuje strach i czasami panikuje.
 

Taleb nie omieszkał pochwalić się swoją „przepowiednią” z książki “Czarny łabędź”. „Im więcej ludzie podróżują po całej planecie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że pojawi się morderczy wirus, który rozprzestrzeni się bardzo szybko. [...] Nie mówię, że trzeba zakazać podróżowania. Ale widzę ryzyko pojawienia się dziwnego wirusa, który zainfekuje całą planetę” – napisał Taleb.

Zobacz także: Komu koronawirus wyrządził największe straty na giełdzie - regiony świata i sektory, które straciły najwięcej

Jeśli koronawirus będzie powszechny jak grypa, to może zabić około 34 mln ludzi co roku

Uporządkujmy fakty o koronawirusie, który w coraz mocniejszym stopniu wpływa negatywnie na życie codzienne, biznes i giełdy. Pojawił się w Chinach. Nie ma na niego lekarstwa. Jest on zupełną nowością, więc organizmy ludzkie jeszcze nie mają przygotowanego systemu odpornościowego. Jak podaje WHO, śmiertelność wśród chorych na COVID-19 wynosi 3,4%, czyli nie jest on tak groźny jak SARS, ptasia grypa czy Ebola. Jest jednak o wiele groźniejszy od grypy (śmiertelność ledwie 0,1%) i rozchodzi się szybciej.

Aby zrozumieć zagrożenie, jakie powoduje koronawirus, trzeba porównać jego siłę z grypą (która jest z nami od 2 000 lat) i pokazać to na sugestywnych liczbach. Na grypę co roku na całym świecie choruje około 1 mld ludzi, a umiera na nią około 650 tys. osób. Gdyby na koronawirusa zachorował 1 mld ludzi, to można by się spodziewać około... 34 mln zgonów!
 

1. Właściwości koronawirusa na tle innych znanych wirusów i chorób (śmiertelność – skala pionowa, szybkość transmisji – skala pozioma)

CoronavsOtherViruses


Myjmy ręce i unikajmy zgromadzeń publicznych. Jeśli tylko będziemy mieli gorączkę i kaszel oraz problemy z oddychaniem, zgłośmy się do lekarza. I nie lekceważmy szybkiego rozprzestrzeniania się ryzyka w złożonych systemach.

Źródło ilustracji: New York Times

Zobacz także: DataWalk twierdzi, że potrafi identyfikować osoby narażone na zarażenie koronawirusem, kurs akcji +31%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost