SEC wyhamował rozwój SPAC, ale tylko na chwilkę – mówi Goldman Sachs
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 kwi 2021, 08:00

SEC wyhamował rozwój SPAC, ale tylko na chwilkę – mówi Goldman Sachs

W kwietniu szaleństwo SPAC wyraźnie wyhamowało. Ale w opinii analityków Goldman Sachs, akwizycyjne spółki celowe mogą w ciągu najbliższych 2 lat wygenerować fuzje i przejęcia o łącznej wartości na poziomie 900 mld USD.

W kwietniu na amerykańskiej giełdzie doszło tylko do 6 IPO wehikułów SPAC. Było to spowodowane wzmożoną kontrolą ze strony organów regulacyjnych. Ale eksperci Goldman Sachs twierdzą, że to tylko przystanek w dynamicznym rozwoju segmentu SPAC.

SEC przyhamował rozwój SPAC

Przypomnijmy, że SPAC to Special Purpose Acquisition Companies. Czyli spółki celowe, których jedynym przeznaczeniem jest przejęcie firmy prywatnej chcącej wejść na amerykańską giełdę i połączenie się z nią, najczęściej na drodze odwrotnego przejęcia. SPAC staje się mniejszościowym akcjonariuszem w nowej spółce, a ta przyjmuje nazwę przejętej firmy. SPAC mają 2 lata od IPO na wykorzystanie kapitału inwestorów na przecięcie. Firmy z rynku prywatnego korzystają z „usług” SPAC, bo to mniej kosztowne i mniej uciążliwe, niż tradycyjne IPO, a także pozwala ukryć niektóre informacje o biznesie (w ramach IPO potrzebna jest pełna transparentność).

Według wyliczeń Goldman Sachs, obecnie 394 SPAC-ów poszukujących celów akwizycyjnych dysponuje 128 mld USD kapitału własnego. 108 SPAC-ów, które ogłosiły fuzje, mają łączną wartości EV w wysokości 284 mld USD. Od połowy 2018 roku 71 SPAC-ów zamknęło swoje transakcje.

W I kwartale 2021 roku miało miejsce 277 ofert SPAC, w ramach których wehikuły pozyskały 91 mld USD. To zawrotne tempo rozwoju segmentu SPAC zahamowały rozporządzenia nadzoru SEC z 31 marca i 12 kwietnia, które zaostrzyły wymogi co do dyscypliny sprawozdawczej i finansowej SPAC. Efekt? W kwietniu na amerykańskiej giełdzie doszło tylko do 6 IPO wehikułów SPAC, które pozyskały 2 mld USD.

Liczba IPO SPAC w interwałach tygodniowych

Liczba IPO SPAC

Źródło: Goldman Sachs

Kapitał SPAC: szukający celów akwizycyjnych (mld USD, skala lewa) i ogłaszający przejęcia (mld USD, skala prawa)

kapitał spac

Źródło: Goldman Sachs

Zobacz także: To był najlepszy pierwszy kwartał na europejskim rynku IPO od lat. Łączna wartość ofert wyższa niż w całym 2020 r.

SPAC – to dopiero początek tej historii

Jednakże eksperci Goldman Sachs uważają, że kiepski kwiecień to tylko przystanek w dynamicznym rozwoju segmentu SPAC. Ich prognoza zakłada, że akwizycyjne spółki celowe mogą w ciągu najbliższych 2 lat wygenerować fuzje i przejęcia o łącznej wartości na poziomie 900 mld USD. W całym 2020 roku pozyskały 77 mld USD i był to zdecydowanie najlepszy rok w ich historii (w 2019 r. pozyskały 14 mld USD).

Jak na razie wyceny SPAC na giełdzie są w głębokiej korekcie, po osiągnięciu historycznego szczytu w styczniu 2021 roku – pokazuje to IPOX SPAC Index (poniżej). Jeśli kogoś interesuje inwestowanie w SPAC, to Goldman Sachs stworzył listę wehikułów tego typu, które mają najwyższą implikowaną zmienność – poniżej prezentujemy pierwszą dziesiątkę z tego zestawienia.

Notowania IPOX SPAC Index

Notowania IPOX SPAC Index

Źródło: IPOX

Pierwsze 10 SPAC z najwyższą implikowaną zmiennością

Pierwsze 10 SPAC

Źródło: IPOX

Zobacz także: Pepco Group zamierza przeprowadzić ofertę publiczną. To może być największe IPO w tym roku na GPW

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost