Lista spółek, które mogą zadebiutować na GPW w 2015 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
15 sty 2015, 08:00

Lista spółek, które mogą zadebiutować na GPW w 2015 roku

Lista spółek, które mogą zadebiutować na GPW w 2015 roku. Debiuty na GPW w 2015 roku.Ostatnie kilka lat na GPW wyróżnia się rosnącą ilością debiutów. Jednak i tak IPO spółek jest mniej niż w latach 2004 - 2008 i niemal trzykrotnie mniej niż w szczycie hossy w 2007 roku. Jaki więc będzie rok 2015, pod względem IPO? Którzy z przyszłych debiutantów są warci uwagi? Które spółki chcą przejść z NewConnect na rynek główny? Na którą branżę znów warto zwrócić uwagę? W artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przedstawimy krótkie omówienie wybranych spółek.

Do tej pory tylko kilkanaście spółek zapowiedziało chęć wejścia na rynek główny GPW. Może wydawać się to niewielką liczbą, zważywszy że debiutów w zeszłym roku było 28, ale należy pamiętać, że wiele spółek czeka z podaniem informacji o ofercie pierwotnej do czasu przygotowania prospektu emisyjnego. Można więc założyć, że w 2015 roku okazji inwestycyjnych nam nie zabraknie.

Stare nowe spółki

Jest pewna grupa spółek, które już są publiczne. Chcą one w tym roku przejść z rynku NewConnect na rynek główny. Warto na nie zwrócić uwagę, gdyż sam fakt przejścia z NC na GPW wiąże się ze spełnieniem wielu dodatkowych wymagań, więc są to przeważnie spółki, które już rozwinęły się na rynku i chcą stać się bardziej wiarygodne. Dodatkowo, w przypadku niektórych w grę wchodzić może emisja nowych akcji i zaangażowanie akcjonariuszy instytucjonalnych.

INDATA Software SA

Jest to holding spółek informatycznych z branży Information and Communication Technology (ICT). INDATA Software skupia się na tworzeniu dedykowanych rozwiązań informatycznych i doradztwie. Jest to spółka rentowna, z niskim zadłużeniem i dobrą płynnością. Walne zgromadzenie uchwaliło, że wraz z przejściem na GPW przeprowadzona zostanie emisja akcji. Spółka chce pozyskać około 40 mln zł. Nie wiadomo jednak, kiedy nastąpi zmiana rynku z NC na rynek główny GPW. Wstępnie, spółka zapowiadała debiut w trzecim kwartale 2014 i złożyła już prospekt emisyjny do KNF, obecnie czeka na poprawę warunków rynkowych.

HM Inwest SA

Jest to spółka deweloperska działająca w Warszawie i Katowicach. Niedawno wyemitowała akcje, w celu pozyskania finansowania na zakup nowych działek pod inwestycje budowlane. Na rynek główny ma zamiar przenieść się do końca 2015 roku, przy okazji emitując nowe akcje, także w celu zebrania środków pod inwestycje. Zapowiada dywidendy, ale dopiero w przyszłych latach.

Braster SA

Braster SA jest spółką, która została powołana w jednym celu: stworzenie narzędzia do diagnostyki onkologicznej piersi u kobiet, w postaci termograficznego testera Braster. Ma być to pierwszy na świecie instrument do nieinwazyjnego obrazowania medycznego, nakierowanego na wykrywanie raka i innych chorób piersi. Spółka nie prowadzi obecnie sprzedaży i tym samym nie wykazuje zysków. Finansuje się z dotacji i emisji akcji. Chce przejść na rynek główny już w pierwszym kwartale 2015 roku, przy okazji emisji akcji serii F. Zarząd zakłada, że za półtora roku urządzenie zostanie wprowadzone do sprzedaży. Jest to więc inwestycja dla cierpliwych inwestorów, liczących na sowitą nagrodę po wprowadzeniu na rynek medyczny innowacyjnego narzędzia.

Aktualizacja: Sprawdź Analizę IPO: Czy warto kupić akcje, debiutującej spółki Braster S.A.?

Bloober Team SA

W ostatnim roku kurs krakowskiej spółki produkującej gry wideo 2D podwoił swoją wartość. W ostatnim roku spółka wykazała straty, a jej zadłużenie rośnie przy jednoczesnym pogorszeniu się płynności płatniczej. Mimo to, zarząd ma ambitne plany. Chce znacznie zwiększyć zakres współpracy z chińskimi partnerami i w tym celu potrzebuje uruchomić biuro w Hong Kongu. W związku z tym planuje przeniesienie się z NC na rynek główny, wraz z emisją akcji i zebraniem około 10 mln zł. Debiut może nastąpić do końca 2015 roku.

MediaCAP SA

MEDIACAP SA to rozwijająca się, rosnąca grupa świadcząca usługi z zakresu mediów i reklamy. W ostatnim roku poprawiła swoją rentowność i zmniejszyła zadłużenie, a jej kurs w ostatnich dwóch latach znacznie wzrósł. Chce przejść na rynek główny do połowy 2015 roku. Jej celem jest zwiększenie możliwości finansowania spółki, poprzez dostępne na rynku głównym instrumenty finansowe i zwiększenie płynności akcji. Nie jest jednak pewne, że przeprowadzi emisję akcji. Spółka zakłada kontynuowanie akwizycji, ale rozważa też inne sposoby ich finansowania niż emisja przy okazji przejścia na rynek główny.

Izo-Blok SA

Izo-Blok wytwarza kształtki z polipropylenu spienionego dla firm z przemysłu samochodowego i logistyki. Spółka jest rentowna, ma dobrą płynność finansową i zapowiada dalszą poprawę wyników. Jej kurs także znacznie wzrósł w ostatnich latach. Planuje przenieść się na rynek główny jeszcze w styczniu, ale prawdopodobnie nie będzie to związane z emisją nowych akcji.

Wind Mobile SA

Firma jest dostawą rozwiązań mobilnych związanych z telefonią komórkową w Polsce. Wind Mobile także chce opuścić NewConnect ze względu na możliwości, jakie otwierają się przed spółką na rynku głównym. Przede wszystkim, spółce zależy na łatwiejszym dostępie do funduszy inwestycyjnych. Nie wiadomo, czy przy okazji debiutu na GPW spółka zdecyduje się na emisję akcji.

Aktualizacja: Sprawdź Analizę IPO: Czy warto kupić akcje, debiutującej spółki Wind Mobile S.A.?

Spółki z GPW wprowadzają spółki na GPW

W tym roku czeka nas też kilka debiutów spółek, wydzielonych spośród tych już notowanych na GPW albo, w których spółki publiczne mają udziały kontrolne. Warto na nie zwrócić uwagę, gdyż można mieć nadzieję, że jeśli spółka wprowadzająca jest dobrze zarządzana, to i spółka zależna może też być w dobrej sytuacji.

Polska Grupa Farmaceutyczna SA

PGF jest częścią holdingu Pelion SA, który skupia spółki, działające na rynku ochrony zdrowia, a głównie dystrybucji farmaceutycznej do szpitali i aptek. Pelion zakłada, że upublicznienie PGF pozwoli pozyskać dla niej finansowanie na dalszy rozwój. Jednak z debiutem spółka się wstrzymuje i czeka na odpowiednie warunki rynkowe.

Idea Bank SA

Prezes Idea Banku zapowiedział debiut na giełdzie jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Byłaby to już ósma spółka z portfela Leszka Czarneckiego na parkiecie. Także nie ostatnia, gdyż jak stwierdził sam zainteresowany, ma jeszcze dwie, które dojrzały do giełdy.

Aktualizacja: Sprawdź Analizę IPO: Czy warto kupić akcje, debiutującej spółki Idea Bank S.A.?

Private Equity Managers SA

Jest to część grupy zarządzającej zdywersyfikowanym portfelem inwestycji MCI Management SA. Spółka postanowiła wydzielić Private Equity Managers ze swoich struktur, złożyła prospekt emisyjny i już przeprowadziła pre-IPO, w którym sprzedała około 65% akcji. Debiut prawdopodobnie będzie na początku tego roku. Spółka zapowiada utrzymanie regularnie wypłacanej dywidendy w wysokości 50% zysków i zwraca uwagę na obecnie niską wycenę.

Aktualizacja: Sprawdź Analizę IPO: Czy warto kupić akcje, debiutującej spółki Private Equity Managers S.A.?

InPost SA

Także Integer.pl chce wprowadzić nową spółkę na giełdę. Jej spółka zależna, operator popularnych paczkomatów, InPost SA niedawno sfinalizowała przejęcie Polskiej Grupy Pocztowej, co miało być warunkiem wejścia na parkiet. Teraz przygotowują się do debiutu, który ma mieć miejsce w drugiej połowie 2015 roku. Spółka zapowiada, dalszy rozwój poprzez przejęcia. Pierwsza na celowniku jest spółka Inforsys.

Aktualizacja: Sprawdź Analizę IPO: Czy warto kupić akcje, debiutującej spółki InPost S.A.?

Adesso SA

Adesso jest to spółka zależna Redanu, prowadząca sieć sklepów Textilmarket. W ten sposób Redan rozdzieli dwa wyraźnie różniące się segmenty działalności, czyli część związaną ze sprzedażą dyskontową (Textilmarket) od części modowej, czyli sklepów prowadzonych pod markami Troll, Top Secret i Drywash. Debiut zapowiadany jest na koniec roku. Nie wiadomo, czy IPO będzie z emisją akcji czy nie, gdyż spółka jeszcze nie ma gotowego planu rozwoju.

Ruch w branży deweloperskiej

W tym roku zadebiutowała już pierwsza spółka z branży deweloperskiej - Dekpol SA, która przeprowadziła IPO jeszcze w 2014 roku. Drugą spółką będzie wspomniany wyżej HM Invest, przechodzący z NewConnect. Dodatkowo, swój debiut zapowiedziały już dwie nowe spółki Atal i Lokum. Warto na tę branżę zwrócić uwagę, gdyż w ostatnim roku zdecydowana większość spółek obecnych na GPW wykazała znaczący wzrost sprzedaży. Robyg, Dom Development i Polnord zwiększyły liczbę sprzedanych mieszkań o kilkanaście procent; LC Corp o 59%, a Budimex aż o 127%.

Atal SA

Spółka w porównaniu z deweloperami z GPW wypada w 2014 roku słabo, gdyż liczba sprzedanych mieszkań spadła rok do roku o 16% choć i tak sprzedano 1093 mieszkania. Dla porównania, Polnord i LC Corp sprzedały po około 1250 mieszkań. Jednak, nie zraża to właścicieli i chcą wejść na giełdę już w pierwszym kwartale tego roku. Spółka zapowiada zwiększenie inwestycji w dużych miastach i zapowiada wysoką sprzedaż w 2015 roku.

Aktualizacja: Sprawdź Analizę IPO: Czy warto kupić akcje, debiutującej spółki Atal S.A.?

Lokum SA

Ta spółka jest już znana części inwestorów poprzez niedawną emisję obligacji na rynku Catalyst. Teraz zapowiada debiut na giełdzie w drugiej połowie 2015 roku. Jest to spółka działająca od 10 lat na rynku wrocławskim, ale planuje także rozpocząć inwestycje w Krakowie. Do tej pory wybudowała około 2 tysiące mieszkań, co czyni ją jednym z mniejszych deweloperów na GPW.

Aktualizacja: Sprawdź Analizę IPO: Czy warto kupić akcje, debiutującej spółki Lokum Deweloper S.A.?

Jakich IPO możemy się jeszcze spodziewać w tym roku?

Jest jeszcze kilka spółek, które zapowiedziały debiut na ten rok. Wśród nich trzy są bardzo dobrze znane: Hortex, Wirtualna Polska i XTB. Jest też kilka ciekawostek.

Hortex SA

Firma znana wszystkim Polakom. Już w PRL-u produkowała soki. Obecnie, oprócz soków zajmuje się także produkcją mrożonek. Już w 2010 roku spółka zapowiadała wejście na GPW. Ostatecznie, debiut prawdopodobnie odbędzie się w 2015 roku, choć dokładnego terminu jeszcze nie podano. Powodem debiutu jest chęć wyjścia z inwestycji w spółkę funduszu Argan Capital, który jest inwestorem strategicznym od 2006 roku.

Zortrax Sp. z o.o.

To może być jeden z najciekawszych debiutów na rynku jeśli do niego w ogóle dojdzie. Zortrax jest polską firmą, która produkuje drukarki 3D. Firma zaczęła zbieranie pieniędzy na Kikstarterze i uzyskała w ten sposób 180 tys dolarów, co w zupełności wystarczyło na start. Spółka już jest rentowna, lecz wciąż potrzebuje dofinansowania, by zwiększyć produkcję. Na początku 2014 roku dwa razy wyemitowała obligacje, z których pieniądze przeznaczyła na zwiększenie mocy produkcyjnych. Teraz zapowiada dalsze finansowanie poprzez wejście na GPW. Możliwy debiut był zapowiadany już na 2014 rok, ale potem przesunięty na 2015. Brak jest dokładnej daty i celów emisji.

Grupa Wirtualna Polska Sp. z o.o.

Spółka po przejęciu przez o2 konsoliduje rynek portali internetowych, poprzez akwizycję. Ostatnio zakupiła serwisy Sportowefakty.pl oraz Dobreprogramy.pl. Zapowiada też debiut na GPW. Ma to być sposób wyjścia z inwestycji dla dotychczasowych inwestorów. Nie wiadomo jednak, kiedy ma to nastąpić. Jest szansa że IPO będzie w 2015 roku, ale jego przeprowadzenie zależy od kondycji rynku i dobrych wyników finansowych grupy.

Aktualizacja: Sprawdź Analizę IPO: Czy warto kupić akcje, debiutującej spółki Wirtualna Polska Holding S.A.?

Helix BioPharma Corporation

Także Helix BioPharma rozważa wejście na GPW. Jest to spółka kanadyjska notowana na giełdach w Toronto i Frankfurcie. Opracowuje lek przeciwko nowotworom. Nie wiadomo kiedy dokładnie będzie debiut, ale prawdopodobnie w 2015 roku. Biorąc pod uwagę ostatni udany debiut podobnej spółki Selvita i ten będziemy mieli na oku.

Linetech Sp. z o.o. s.k.a

Spółka zajmuje się obsługą dużych samolotów i szkoleniem załóg. Działa na lotniskach największych miast Polski ale także za granicą. Złożyła już prospekt emisyjny i liczy na szybki debiut jeszcze w pierwszym kwartale 2015 r. Zarząd zapowiada zwiększenie mocy przerobowych już w drugim kwartale tego roku. W ofercie publicznej nie będzie emitować nowych akcji gdyż nie potrzebuje dofinansowania. Sprzeda tylko minimalną wymaganą ilość akcji czyli 25%. Głównym celem IPO jest podniesienie wiarygodności i transparentności, co jest szczególnie przydatne przy współpracy z partnerami długoterminowymi.

XTB SA

XTB to dobrze znany inwestorom dom maklerski, specjalizujący się w instrumentach finansowych będących przedmiotem obrotu na rynku pozagiełdowym (przede wszystkim forex) i giełdzie. Niewątpliwą zaletą spółki jest fakt, że nie działa tylko na rynku polskim, ale także w wielu krajach europejskich. W połowie 2013 roku spółka informowała o planach przeprowadzenia IPO w 2014 lub 2015 roku. Jak dotąd jednak żadnych szczegółowych informacji nie podała do publicznej wiadomości. Można więc przypuszczać, że debiut jest prawdopodobny w 2015 r., ale nie przesądzony.

Aktualizacja: Sprawdź zapowiedź - Rusza IPO X-Trade Brokers Dom Maklerski

Aktualizacja: Sprawdź Analizę IPO X-Trade Brokers DM SA: Czy warto kupić akcje debiutującej spółki XTB?

W 2015 roku czekają nas interesujące debiuty na GPW

Czeka nas ciekawy rok pod względem pierwotnych ofert publicznych (IPO). Na rynku pojawi się kilka spółek deweloperskich. Będzie też kilka przejść z rynku NewConnect na rynek główny. Teraz, w skrócie przedstawiliśmy ciekawsze propozycje. Przed debiutem, po publikacji przez spółki prospektów emisyjnych, wrócimy do tematu i opiszemy najciekawsze z nich bardziej szczegółowo wraz z analizą ich finansów, tak by każdy inwestor mógł podjąć świadomą decyzję, czy warto wziąć udział w IPO.

PS Jeżeli w naszym zestawieniu zabrakło jakiegoś ważnego IPO, to oczywiście prosimy o sygnał.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.