Lista najbogatszych Polaków 2019 uboga wśród technologicznych krezusów
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
11 kwi 2019, 09:06

Przemysłowcy, handlowcy, producenci gier - Maciej Wieczorek jedynym technologicznym miliarderem na liście najbogatszych Polaków Forbes 2019

Spółki z branży technologicznej przyciągają aktualnie inwestorów najbardziej. Twórców innowacyjnych i technologicznych rozwiązań wciąż w Polsce jest jak na lekarstwo. Wśród 100 najbogatszych Polaków mamy jedynie kilka osób związanych z nowymi technologiami. W pierwszej 10. znalazł się nieco na siłę podciągnięty pod technologie założyciel i prezes Techlandu, Paweł Marchewka. W porównaniu do zestawienia z USA, w którym na szczycie listy najbogatszych prawie połowa osób jest związana z sektorem technologicznym – Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg. Oznacza to, że wciąż odstajemy od amerykańskiej gospodarki.

Pod koniec lutego magazyn Forbes opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Przez ostatnie 3 lata na pierwszym miejscu plasowali się Sebastian oraz Dominika Kulczykowie. W tym roku większy majątek od rodzeństwa miał Michał Sołowow. Wcześniej kierowca rajdowy, obecnie jest właścicielem takich spółek jak Cersanit, Synthos czy Barlinek.

Najbogatsi Amerykanie to Ci z branży technologicznej

W marcu 2019 roku magazyn Forbes opublikował listę najbogatszych ludzi na świecie. W pierwszej 10. mamy pięć osób związanych z sektorem technologicznym, których łączny majątek wynosi ponad 400 mld USD. Jako pierwszy niezmiennie od dwóch lat jest Jeff Bezos, założyciel strony Amazon. Na drugim miejscu uplasował się Bill Gates, twórca Microsoftu. Firmy miliarderów z pierwszej 10. są światowymi liderami w dziedzinie IT.

najbogatsi amerykanie

Źródło: Forbes

Branża technologiczna w USA szybko się rozwija, co przekłada się również na krajową gospodarkę. Dzięki ciągłemu rozwojowi ten sektor stanowi główny napęd amerykańskiego rynku. Obecnie w firmach technologicznych zatrudnionych jest ponad 7 mln osób. Roczny zysk, który jest generowany w samej Dolinie Krzemowej wynosi 200 mld USD.

Wśród 20 najlepszych firm technologicznych na świecie, ponad 50% pochodzi z USA. Pozostałe są z rynku chińskiego. Obie gospodarki prześcigają się w pomysłach, jednak gospodarka amerykańska wciąż przoduje w tym wyścigu. Na ten moment ich głównym punktem rywalizacji jest sztuczna inteligencja.

Innowatorzy nowych technologii

Zupełnie inaczej to wygląda, jeżeli zerkniemy na Polskę. Wciąż znacznie odstajemy pod względem technologicznym zarówno do USA jak i Chin. Na palcach u jednej ręki można wymienić osoby związane z nowymi technologiami, które zostały wyróżnione w rankingu najbogatszych polaków magazynu Forbes. Naszym zdaniem należą do nich:

  • Maciej Wieczorek, prezes Zarządu Celon Pharma,
  • Przemysław Gacek, twórca portalu pracuj.pl,
  • Adam Góral, prezes Zarządu Asseco Poland,
  • Janusz Filipiak, prezes Zarządu Comarch.

Na miano prawdziwego technologicznego miliardera zasługuje właściwie jedynie Maciej Wieczorek. Jest współzałożycielem biotechnologicznego Mabionu i założycielem spółki farmaceutycznej, a w tej chwili bardziej już biotechnologicznej Celon Pharma. Tą drugą firmę, która stanowi trzon jego majątku zaczynał w 2002 roku i jak wspomina jej wiceprezes Celon Pharma, Bogdan Manowski początki nie były łatwe.

- Mieliśmy zyski, ale nasi odbiorcy nie płacili. W kasie było pusto, a plany były bardzo ambitne i mocno goniły nas terminy. Prezes jednak dzielnie to znosił i nigdy nie dawał po sobie poznać, że coś jest nie tak. Był problem to starał się go rozwiązać – podkreśla Bogdan Manowski.

Jak widać, można przejść ciężką drogę od zera do miliardera, tak jak zrobił to Maciej Wieczorek. Tak naprawdę jest to jedyny miliarder z branży technologicznej. Kolejnym niewiele zabrakło, jednak ich majątek wciąż jest liczony w milionach. W 2019 roku prezes Celon Pharmy znalazł się na 33. miejscu z wynikiem 1,1 mld zł. Od początku roku kiedy realizowany był ranking Forbesa kapitalizacja spółek Wieczorka znacznie wzrosła. W tej chwili jego majątek przekracza ponad 1,5 mld zł.

Zobacz także: Maciej Wieczorek - Celon Pharma łączy w sobie najważniejsze cechy spółki o dużym potencjale wartościowym

Milionerzy z sektora technologicznego w głównej mierze pochodzą ze świata IT. Przemysław Gacek stworzył portal pracuj.pl. Szacuje się, że miesięcznie z jego strony rekrutacyjnej korzysta 8 mln użytkowników. W 2018 roku otrzymał nagrodę Polskiej Rady Biznesu w kategorii Wizja i Innowacje. Znalezienie się na liście najbogatszych Polaków jest jego kolejnym wyróżnieniem. Na swoim koncie ma 680 mln zł.

Asseco Poland jest spółką z branży informatycznej notowaną na GPW. Jej celem jest dostarczanie innowacyjnych oprogramowań, które są rozpowszechniane na arenie międzynarodowej. Prezes firmy z branży IT, Adam Góral jest również jej założycielem. Dba o rozwój od 1991 roku, a przez prawie 30 lat udało mu się zarobić już prawie 600 mln zł. Ten majątek daje mu 87. miejsce według rankingu Forbesa.

Ostatnim innowatorem wśród milionerów jest Janusz Filipiak. Prezes Zarządu firmy Comarch jest z tej samej gałęzi co spółka Asseco. Prof. Filipiak za swoją działalność, którą rozpoczął w latach 90. XX wieku, otrzymał Indywidualną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. Jak widać, branża IT może przynieść miliony na koncie i wyróżnienia rangi państwowej.

Producenci gier na liście najbogatszych

W pierwszej 10. najbogatszych Polaków Forbes pojawiło się jedno nazwisko z zakresu bardzo szeroko pojętych nowych technologii. Wysoki wynik udało się osiągnąć założycielowi Techlandu. Spółka Pawła Marchewki zajmuje się produkcją gier, a na rynku istnieje od 1991 roku. Na swoją pozycję pracuje już prawie 30 lat i wciąż nie zwalnia tempa. Jego majątek został wyceniony na ponad 3,5 mld zł.

Zobacz także: Kim jest Paweł Marchewka, założyciel Techlandu i twórca "Dying Light"

pierwsza 10

Źródło: Forbes

Zobacz także: Techland publikuje wyniki finansowe za 2018 rok, które potwierdzają, że jest warty przynajmniej połowę CD PROJEKT

Prezes Techlandu wyprzedził w rankingu współzałożycieli największej spółki gier wideo w tej części Europy, jaką jest CD Projekt. Marcin Iwiński oraz Michał Kiciński, czyli współtwórcy produkcji o Wiedźminie, znaleźli się kolejno na 13. i 17. miejscu. Obecnie Iwiński jest Wiceprezesem Zarządu ds. międzynarodowych, natomiast Kiciński odszedł od spółki i rozwija inny biznes. Trzecią osobą z branży gamingowej jest Piotr Nielubowicz, Wiceprezes Zarządu ds. finansowych CD Projekt. Jego majątek wynosi ponad 1 mld zł, dzięki czemu uplasował się na 32. miejscu w zestawieniu Forbesa. Sam prezes spółki, Adam Kiciński jest nową osobą na liście Forbesa, znalazł się na 80. miejscu z 600 mln zł na koncie.

Branża gamingowa istnieje wiele lat, ale dopiero od niedawna jest coraz bardziej doceniana przez inwestorów. Rozwija się najszybciej w przemyśle rozrywkowym. Wzrost rocznych przychodów ze sprzedaży gier może przyczynić się do powiększenia się listy innowatorów w rankingu Forbesa w przyszłym roku.

Zobacz także: Michał Kiciński zainwestował w Disco WTMH - operatora DiscoVR

Miejmy nadzieję, że prowadzona polityka gospodarcza przyczyni się do coraz szerszego wykorzystywania nowych technologii. Może w 2020 roku na liście najbogatszych Polaków znajdziemy więcej nazwisk z branży technologicznej i powoli dościgniemy rynek amerykański.

Zobacz także: Elon Musk: spółki technologiczne są tanie, bo ludzie wolą inwestować w fundusze ETF

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.