Tesla odczuwa coraz większą presję na wyniki, bo pandemia w Chinach opóźnia produkcję samochodów elektrycznych
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
31 maj 2022, 19:16

Tesla odczuwa coraz większą presję na wyniki, bo pandemia w Chinach opóźnia produkcję samochodów elektrycznych

W Chinach wciąż lokalne lockdowny. Fabryka Tesli w Szanghaju wciąż nie pracuje na pełnych obrotach. We wtorek agencja Bloomberg poinformowała, że fabryka od początku czerwca będzie pracowała w zamkniętym obiegu, czyli pracownicy będą odizolowani od świata. Zakład Tesli od poniedziałku pracuje na poziomie około 70% swoich możliwości produkcyjnych.

Tesla nie odpowiedziała jeszcze na prośbę dziennikarzy o komentarz na temat wskaźników operacyjnych lub planów przywrócenia pełnej produkcji, a analitycy starają się aktualizować konsensus. Fabryka została zamknięta pod koniec marca i ponownie uruchomiona na początku kwietnia przy zmniejszonym tempie pracy. Liczba 70% mocy produkcyjnej jest bardzo dobrym znakiem biorąc pod uwagę sytuację w Chinach.

Zobacz także: Kryzys gospodarczy ma też dobre strony uważa Elon Musk i w pewnym sensie ma rację

Analitycy aktualizują konsensus

Tesla w liczbach. W kwietniu Tesla wyprodukowała w fabryce w Szanghaju około 10 000 pojazdów, z których dostarczyła zaledwie 1 500. Covid zatrzymał także nabywców samochodów w domu. Jest to dalekie od potencjału zakładu. W grudniu 2021 roku produkcja w Tesli Shanghai osiągnie poziom 71 000 egzemplarzy.

Według szacunków analityków: jeśli w maju zakład w Szanghaju pracował na poziomie około 50% mocy produkcyjnych, a w czerwcu na poziomie 70%-75%, w drugim kwartale Tesla może dostarczyć z tego zakładu około 90 000 pojazdów. Jeśli dodać do tego fabrykę Tesli we Fremont, a także wczesne dostawy z nowych zakładów w Niemczech i Teksasie, łączne dostawy w drugim kwartale mogą wynieść około 260 000 egzemplarzy.

Oczekiwania Wall Street. Konsensus dla drugiego kwartału opracowany przez Bloomberga wynosi około 300 tys. pojazdów. Obejmuje to szacunki około tuzina brokerów. Akcje spółki analizuje prawie 50 analityków. Nie wszystkie szacunki są dostępne dla mediów. Natomiast konsensus dla 2Q22 opracowany przez FactSet wynosi około 280 tys. samochodów.

Nie wszyscy analitycy aktualizują swoje komentarze. Jeden z najwyższych konsensusów wynosi 350 tys. pojazdów, ale został ustalony zanim pandemia ponownie sparaliżowała Chiny. Od początku kwartału akcje Tesli spadły o około 30%, czyli dwa razy więcej niż 15% spadek Nasdaq Composite w tym samym okresie.

W ostatnim czasie akcje jednak odbiły się od dna. Akcje Tesli wzrosły w ostatnich trzech dniach minionego tygodnia. Trzydniowy rajd sprawił, że akcje wzrosły o ponad 20%, z poziomu około 628 USD za akcję do prawie 760 USD.

Na wtorkowej sesji akcje Tesli spadają o -3%, a kontrakty terminowe na S&P 500 i Dow Jones Industrial Average spadają o ponad -1%. Średnia cena akcji wśród 42 analityków wynosi 982 USD.
 

TESLA AKCJE

Zobacz także: Terra Luna to projekt, który powinien ostatecznie umrzeć i zniknąć, twierdzi analityk Saxo Banku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost