Charlie Munger, partner biznesowy Warrena Buffetta, przyznał się do wielkiego błędu
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 lis 2018, 07:11

Charlie Munger przyznał się do pomyłki, która słono go kosztowała. Można przegapić wiele świetnych okazji inwestycyjnych, a mimo to odnieść sukces


Można przegapić wiele świetnych okazji inwestycyjnych, a mimo to odnieść sukces. Żywym dowodem potwierdzającym tę tezę jest Charlie Munger, który popełnił kosztowny błąd przy inwestowaniu w spółkę paliwową Belridge Oil.


Wszyscy popełniamy błędy. Charlie Munger również. Partner biznesowy Warrena Buffetta nie wstydzi się o tym mówić publicznie. Ostatnio w chińskim programie telewizyjnym dotyczącym inwestowania w akcje przyznał się do błędu, który kosztował go – bagatela! - 5 mln USD. Było to jednak dość dawno temu gdy jeszcze nie był miliarderem.

Zobacz także: Warren Buffett kończy dzisiaj 88 lat z majątkiem 86 mld USD. Oto kilka jego zasad jak żyć

Munger zainwestował 34 500 USD w małą spółkę paliwową

Munger dał się namówić znanemu chińskiemu dziennikarzowi Li Lu na wspomnienia, które nie są dla amerykańskiego miliardera przyjemne. Wrócił on pamięcią do lat 70-tych, gdy zbyt bojaźliwie zainwestował w małą spółkę paliwową Belridge Oil. Była to firma z Kalifornii, funkcjonująca od 1911 roku, która popadła w kłopoty finansowe. Szacowano jednak, że posiada złoża około 365 mln baryłek ropy w miejscowości Bakersfield.

- Zaoferowano mi zakup 300 akcji Belridge Oil. Ponieważ miałem dostateczną ilość wolnej gotówki, zdecydowałem się na ten zakup – wspomina Munger.

Munger zapłacił za jedną akcję Belridge Oil po 115 USD. Firma wydawała mu się fundamentalnie niedowartościowana. Następnie zaoferowano mu objęcie kolejnych 1500 akcji.

- By to zrobić, musiałbym sprzedać jakieś aktywa, albo zaciągnąć pożyczkę. Nie zrobiłem tego – wspomina Munger.

Zobacz także: Spektakularne porażki wielkich inwestorów. Jak tracili pieniądze Buffett, Livermore, Munger czy Graham
 

chm

5,5 mln USD przeszło Mungerowi koło nosa

Dlaczego Munger nie dokupił akcji mocno niedowartościowanej spółki paliwowej?

- Człowiek, który był prezesem i głównym akcjonariuszem spółki, był niezwykle ekscentryczną osobą. Poza tym lubił wypić, nie wylewał za kołnierz. To sprawiło, że stałem się bardzo ostrożny i nie chciałem brać na siebie dodatkowego ryzyka – tłumaczy Munger.

Okazało się, że Munger był zbyt ostrożny. W 1979 roku spółka Belridge Oil została przejęta przez koncern Shell. Przejmujący zapłacił 3 665 USD za papier. To oznacza, że wycena Belridge Oil poszła w górę w ciągu kilku lat o ponad 3 000%! To oznacza również, że gdyby Munger nabył pakiet 1 500 akcji po 11 USD za 172 500 USD, to wartość tego pakietu w 1979 roku wyniosłaby 5,5 mln USD. Można o tym przeczytać w otwartym archiwum New York Timesa.

„To była jedna z najgorszych i najgłupszych decyzji inwestycyjnych w moim życiu. Popełniłem dwa błędy podczas podejmowania decyzji o inwestowaniu w Belridge Oil. Przeceniłem rolę prezesa w biznesie, a niedoceniłem wartości, jaka kryła się w złożach posiadanych przez spółkę. To powinna być pouczająca historia dla wszystkich inwestorów. Również w tym sensie, że można przegapić wiele świetnych okazji inwestycyjnych, a mimo to odnieść sukces” – podsumował Munger.

Zobacz także: 10 książek, których lekturę inwestorom poleca Nassim Nicolas Taleb
 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost