Bill Ackman zarobił na marcowym krachu 2,6 mld USD, a teraz obstawia odbicie w kształcie V
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
15 kwi 2020, 06:20

Bill Ackman zarobił 2,6 mld USD na marcowym krachu, a teraz obstawia szybkie odbicie w kształcie V

2,6 mld USD zarobił w miesiąc amerykański inwestor, Bill Ackman na koronawirusowym krachu. Teraz obstawia szybkie odbicie w gospodarce i na giełdzie.

Już pod koniec stycznia Bill Ackman, właściciel i zarządzający Pershing Square Capital, obawiał się wpływu koronawirusa na globalną i amerykańską gospodarkę. W związku z tym zabezpieczył portfel swojej firmy inwestycyjnej instrumentami pozwalającymi zarabiać na krachu i świetnie na tym zarobił chroniąc całościowy wynik swojego funduszu.

Bill Ackman wzorowo zabezpieczył portfel

Okazało się jednak, że to zabezpieczenie było na tyle duże, na tyle odważne, że pozwoliło dobrze zarobić Ackmanowi. W miesiąc jego pozycja na giełdowy krach dała 2,6 mld USD zysku! Tyle mniej więcej w tym czasie straciły na wartości akcje pozostające w portfelu funduszu Pershing Square.

W połowie lutego Ackman podobno – jak pisze Financial Times – był tak przerażony rozprzestrzenianiem się koronawirusa, że chciał sprzedać dosłownie wszystkie posiadane akcje. Ackman posłużył się podczas zabezpieczania portfela specjalnymi instrumentami finansowymi. Chodzi o rodzaj polisy ubezpieczeniowej (CDS – credit default swap) chroniącej przed ewentualną niewypłacalnością przedsiębiorstw, które wyemitowały obligacje. Ackman kupował polisę, gdy nikt się nią nie interesował, a sprzedał, gdy wszyscy się po ten instrument w strachu rzucili. Co ciekawe, Ackman musiał wytrzymać wielką zmienność: wedle źródeł Financial Timesa, w pewnym momencie – po tym jak 13 marca S&P500 urósł o ponad 10% - strata na tej pozycji wynosiła... 800 mln USD.

Dzięki zabezpieczeniu portfela fundusz Ackmana w I kwartale zarobił 3,3%. Czyli poradził sobie całkiem nieźle, biorąc pod uwagę to, co działo się na giełdach. W lutym stracił blisko 6%, ale w marcu zarobił 11%. Pod koniec marca fundusz Pershing Square miał 7,3 mld USD aktywów pod zarządzaniem.

1. Zachowanie składników portfela funduszu Pershing Square w I kwartale 2020

1q20

Zobacz także: Trzeba szybko zamknąć Stany Zjednoczone na miesiąc - apeluje do Donalda Trumpa znany inwestor, Bill Ackman

Bill Ackman znów na fali wznoszącej

Co ciekawe, Ackman jest obecnie oskarżany o to, że 18 marca podczas wywiadu dla telewizji CNBC próbował manipulować opinią publiczną i inwestorami. Mówił, że nadciąga piekło i że trzeba zamknąć amerykańską gospodarkę na co najmniej miesiąc. Pojawiły się zarzuty, że Ackman próbował wtedy doprowadzić do pogłębienia spadków cen akcji na giełdach. Inwestor w swoim najnowszym liście do inwestorów twierdzi, że wtedy zamknął już pozycję na CDS-ach oraz że kupował akcje i nadal je kupuje. Ackman przyznał, że przyjmuje obecnie większą ekspozycję m.in. na spółki Hilton, Berkshire Hathaway czy Starbucks, licząc na szybkie odbicie w kształcie litery V, zarówno na giełdach, jak i w gospodarce.

Przypomnijmy, że Ackman ma za sobą świetny 2019 rok, w trakcie którego jego fundusz zarobił 58%. Wszystko dzięki śmiałym inwestycjom w akcje m.in. Chipotle Grill czy Starbucksa. Lata 2015-18 były jednak dla niego bardzo nieudane. Wsławił się m.in. upartym inwestowaniem w taniejące akcje spółki Valeant oraz upartym szortowaniem akcji Herbalife. Na swoim uporze stracił setki milionów dolarów.

2. Wyniki funduszu Pershing Square na tle S&P500

wyniki pershing na tle sp500

3. Wycena jednostki funduszu Pershing Square na tle indeksów giełdowych

pershing na tle indeksów

Źródła wykresów: 1-2. Financial Times, 3. Pershing Square

Zobacz także: Fundusze REIT i indeksy wyprzedzające sugerują, że ceny nieruchomości na świecie będą spadać

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost