Wielkiej fuzja dwóch platform crowdfundingowych. Crowdcube łączy się z Seedrs
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 paź 2020, 06:30

Szykuje się wielka fuzja na rynku crowdfundingu. Crowdcube połączy się z Seedrs

Dwie brytyjskie platformy crowdfundingowe postanowiły połączyć siły, by wykonać biznesowy skok do przodu. Obie mają globalne ambicje i pomysły na nowe produkty i usługi.

Powstanie wielka platforma crowdfundingowa. Firmy Crowdcube i Seedrs porozumiały się w sprawie połączenia. Podmiot, który powstanie, jest wyceniany na 140 mln USD.
 

Globalne ambicje Seedrs i Crowdcube

Darren Westlake, współzałożyciel Crowdcube, skomentował plany fuzji: „Equity crowdfunding zredefiniował sposób pozyskiwania kapitału przez młode, ambitne firmy. Nasze porozumienie uważam za ekscytujące wydarzenie, które przyczyni się do rozwoju naszej spółki, ale też i firm, które dzięki nam pozyskują kapitał. Przyspieszymy rozwój zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i poza jej granicami. Zamierzamy uruchomić nowe produkty i usługi i poprawić poziom zadowolenia naszych klientów”.

Jeff Kelisky, szef Seedrs, dodał: „Zbudowaliśmy nowe miejsce pozyskiwania kapitału. Doszliśmy zgodnie do wniosku, że czas na połączenie sił i zrobienie kolejnych kroków w rozwoju stworzonego przez nas rynku equity crowdfunding”.

Portal TechCrunch zwraca uwagę, że fuzja jest swego rodzaju ucieczką do przodu w obliczu brexitu. „Obie firmy rozmawiały o połączeniu od dawna, ale dopiero teraz nabrało ono rzeczywiście sensu. Po fuzji nowy podmiot będzie mógł przeprowadzać większe oferty, będzie mógł działać globalnie i będzie mógł rozwijać nowy projekt rynku wtórnego, uruchomiony niedawno przez Seedrs” – komentują publicyści TechCrunch.
 


Wyniki finansowe Seedrs (poniżej) za lata 2018 i 2019 nie wyglądają najlepiej (odpowiednio: 4 mln GBP i 4,6 mln GBP straty). Ale portal Securuties.io donosił niedawno, że w wyniku pandemii, w okresie lock downów i po nim, platformy crowdfundingowe zanotowały skok zainteresowania kampaniami, a więc i skok przychodów. Wyniki podmiotów z branży za 2020 mogą więc być rekordowe.
 

Wyniki finansowe Seedrs w latach 2018-19 (mln GBP)

seedrs wyniki

Źródło: Seedrs

Platforma Seedrs została założona w 2009 roku przez Jeffa Lynna i Carlosa Silvę, ale wystartowała dopiero w 2012 roku. Crowdcube powstała w 2011 roku, z inicjatywy Westlake’a oraz Luke’a Lang’a. Na początku działalności platforma Seedrs pozyskała z rynku na rozwój 28,2 mln GBP, a Crowdcube 30,7 mln GBP. Od 2011 roku na obu platformach różnego rodzaju firmy pozyskały na rozwój ponad 2 mld GBP w ramach 1,5 tys. kampanii crowdfundingowych. To właśnie na tych platformach pieniądze na rozwój biznesu zebrały takie spółki, jak Brewdog, Revolut, Perkbox, what3words czy Moneybox.

Zobacz także: KNF wyjaśnił jak powinien wyglądać crowdfunding inwestycyjny, aby platformy go oferujące nie naraziły się na kary pieniężne

Jak będzie wyglądała fuzja?

Jak w szczegółach będzie wyglądała transakcja? Crowdcube ma objąć wszystkie udziały Seedrs. Obecni udziałowcy Crowdcube obejmą 60% walorów Seedrs. Posiadacze opcji na akcje Crowdcube obejmą pozostałe 40% udziałów Seedrs.

Szef Seedrs Jeff Kelisky zostanie prezesem spółki po połączeniu. Darren Westlake, obecny prezes Crowdcube, zostanie dyrektorem wykonawczym. W zarządzie, radzie nadzorczej i na najwyższych stanowiskach zasiądą ludzie, którzy obecnie kierują obiema firmami.

Fuzja musi zostać zatwierdzona przez brytyjskie urzędy: UK Competition and Markets Authority (CMA) oraz Financial Conduct Authority (FCA). Potem musi zostać zapisana w aktach sądowych. Jej zakończenie jest przewidziane na przełom 2020 i 2021 roku.

Zobacz także: Inwestowanie w crowdfunding udziałowy jest coraz popularniejsze. Sprawdzamy ile można na tym zarobić

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost