Najlepsze premiery gier 2019 według Steam. 13 polskich gier znalazło się w tym prestiżowym rankingu
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
31 gru 2019, 06:45

13 polskich gier trafiło do rankingu najlepszych premier 2019 roku według platformy Steam

Rok 2019 obfitował w premiery gier. Platforma Steam przygotowała zestawienie najlepszych tytułów wydanych w mijającym roku. W rankingu znalazło się kilka polskich produkcji m.in. Uboat od PlayWaya, Blair Witch od Bloober Team czy Crossroads Inn od Klabatera. Co więcej, najlepsze polskie tytuły można teraz zakupić w promocyjnej cenie.

Do największych premier 2019 roku według platformy Steam należą m.in. Red Dead Redemption 2 w wersji na PC, Star Wars Jedi: Upadły Zakon czy Destiny 2.

naj

Zobacz także: Cyberpunk 2077 to nie wszystko – premiery gier spółek z GPW i NewConnect na 2020

Najlepsze polskie gry według Steam

Jedna z największych platform dystrybucji cyfrowej opublikowała ranking najlepszych tytułów wydanych w 2019 roku. Na międzynarodowej liście znalazło się również kilka polskich produkcji. Poniżej przedstawimy je w kolejności chronologicznej.

Plane Mechanic Simulator – Movie Games, PlayWay

Jedną z gier wydanych na początku roku był Plane Mechanic Simulator. Fabuła została osadzona w czasach bitwy o Anglię, gdzie bohater musi sprawdzić się w roli mechanika załogi naziemnej RAF. W polskiej produkcji odwzorowano trzy samoloty, należące do angielskich sił powietrznych m.in. Supermarine Spitfire Mk.1.

Plane Mechanic Simulator zostało stworzone przez polskie studio Disaster, należące do Movie Games. Wydawcą gry jest PlayWay. Koszty produkcji tytułu zwróciły się w zaledwie jeden dzień od premiery. Jak na razie gra jest dostępna w Early Access na PC, a data premiery pełnej wersji nie jest znana. 

Zobacz także: Plane Mechanic Simulator od Movie Games na 5-tym miejscu Globalnej Listy Bestsellerów STEAM

We. The Revolution – Polyslash, PlayWay, Klabater

W marcu br. premierę miała gra We. The Revolution. Wydawcą tytułu jest tegoroczny debiutant na NewConnect, Klabater. Produkcja została stworzona przez niezależne studio, Polyslash, którego akcjonariuszem jest Playway . Fabuła przenosi gracza do czasów XVIII-wiecznej Francji, gdzie zostaje sędzią Trybunału Rewolucyjnego. Główny bohater będzie decydował czy oskarżonych skazać na karę śmierci czy może uniewinnić.

Koszty produkcji zwróciły się w tydzień po premierze. Gra początkowo była dostępna w wersji na PC, a kilka miesięcy później została wydana również na konsole. Do tej pory według danych SteamDB sprzedano od 50 do 100 tys. egzemplarzy. 

we the revolution

Weedcraft – Vile Monarch

W kwietniu br. premierę miała gra Weedcraft od spółki Vile Monarch. Polska produkcja jest symulatorem sprzedaży marihuany w USA. Głównym celem gracza jest zdobycie pozycja lidera na rynku. Można zadecydować czy bohater ma rozwijać swoją karierę legalnie lub niezgodnie z prawem.

Spółka Vile Monarch nie jest notowana na polskiej giełdzie. Jej współzałożyciele to Grzegorz Mazur oraz Kacper Kwiatkowski. Obydwoje związani byli z 11bit studios.

weedcraft

UBOAT – PlayWay

Kolejnym tytułem w rankingu Steam jest UBOAT. Jest to produkcja PlayWaya, która została jak na razie wydana w formule wczesnego dostępu. Była to najbardziej wyczekiwana premiera od polskiej spółki mijającego roku. Gra powstawała dość długo jak na PlayWay, bo 3 lata. Jest to symulator okrętu podwodnego z czasu II wojny światowej. Tematem przewodnim produkcji jest życie marynarzy III Rzeszy, a zadaniem gracza jest również sprawne zarządzanie załogą.

Gra jak na razie jest dostępna w formule Early Access. Producentem gry jest niezależne studio grupy PlayWay, Deep Water Studio. Budżet na produkcję Uboat był dość niski, wyniósł ponad 500 tys. zł. W dużej części został spłacony jeszcze przed premierą gry, ze względu na przeprowadzoną z sukcesem zbiórkę na platformie Kickstarter. Według danych SteamDB we wczesnym dostępie sprzedano od 100 do 200 tys. egzemplarzy. 

Zobacz także: Dziś premiera najbardziej wyczekiwanej gry spółki PlayWay 2019 roku. Ile warszawskiemu deweloperowi uda się wycisnąć z Uboata?

Layers of Fear 2 – Bloober Team

W tym roku odbyło się również kilka premier gamingowych horrorów. Jednym z nich jest Layers of Fear 2 od Bloober Team. Jest to kontynuacja produkcji od polskiej spółki bazująca na psychologicznym horrorze. Gracz przenosi się na pokład statku, gdzie wciela się w rolę hollywoodzkiego aktora. Sceny z gry nawiązują do starych horrorów.

Gra została wydana zarówno w wersji na PC jak i konsole. Polska produkcja była już znana wcześniej na rynku międzynarodowym, dzięki sukcesowi pierwszej części. W pierwszą część Layers of Fear zagrało już ponad 5 mln użytkowników.

Zobacz także: Jutro premiera gry Layers of Fear 2, dlatego kurs akcji Bloober Team próbuje się wybić z konsolidacji

Cooking Simulator – PlayWay

Cooking Simulator to kolejna gra od PlayWaya, która znalazła się na liście najlepszych tytułów wydanych w 2019 roku. Jak sama nazwa wskazuje, jest to symulator gotowania. Celem gry jest przygotowywanie potraw w wirtualnej kuchni.

Obecnie gra jest dostępna w wersji na PC, ale już w przyszłym roku gracze mogą spodziewać się premiery na VR. W późniejszym czasie ma również powstać wersja konsolowa. Twórcą Cooking Simulator jest Big Cheese Studio, czyli wewnętrzny zespół deweloperski PlayWay.

Zobacz także: Jutro premiera Cooking Simulator od PlayWay. To najbardziej oczekiwana gra spółki 2019 roku

Blair Witch – Bloober Team

Drugą produkcją od Bloober Team była gra Blair Witch, zaprezentowana na niecałe 3 miesiące przed premierą. Jest to tytuł oparty o jeden z najsłynniejszych horrorów „Blair Witch Project”. Polska spółka współpracowała z producentem filmowym Lionsgate. Dzięki temu Bloober Team stworzył własną opowieść o wiedźmie z Blair Witch.

Produkcja początkowo trafiła na PC oraz konsole Xbox One, jednak jeszcze przed końcem roku ukazała się wersja na PS4. W dniu premiery pojawiły się problemy z produkcją m.in. z optymalizacją gry, co wpłynęło na pierwsze opinie graczy. Od końca sierpnia według SteamDB sprzedano od 50 do 100 tys. egzemplarzy. 

Zobacz także: Mocne wzrosty na akcjach Bloober Team. Premiera gry Blair Witch podoba się inwestorom

Children of Morta – Dead Mage, 11bit studios

11bit studios wydało w tym roku grę Children of Morta. Produkcja studia Dead Mage pojawiła się zarówno w wersji na PC jak i konsole. Gra opowiada o rodzinie Bergsonów, która mieszka na wzgórzu Morta. Ich zadaniem jest chronić swoją górę przed Zepsuciem, a gracz może wcielić się w rolę jednego z 6 bohaterów.

Zobacz także: 11 bit studios jako wydawca nie zwalnia tempa – jutro premiera gry Children of Morta w wersji na PC

Green Hell – Creepy Jar

We wrześniu br. odbyła się premiera pełnej wersji gry Green Hell. Produkcja od Creepy Jar przez rok była dostępna w formule Early Access. Jeszcze na miesiąc przed oficjalną premierą, wishlista przekroczyła 420 tys. użytkowników. Green Hell jest typowym symulatorem przetrwania, a akcja toczy się w amazońskiej dżungli.

Gra była dostępna w Early Access od sierpnia 2018 roku. W dniu premiery została wydana wersja na PC, natomiast portowanie na konsole będzie w przyszłym roku.

green hell

Zobacz także: Jutro premiera Green Hell od Creepy Jar. Wishlista na pełną wersję gry przekroczyła 420 tys. osób

Crossroads Inn – Klabater

To już drugi tytuł tegorocznego debiutanta z NewConnect, który znalazł się na liście najlepszych tytułów według Steam. Crossroads Inn to symulator tawerny, gdzie gracz wciela się w rolę właściciela średniowiecznej karczmy. Fabuła została osadzona w baśniowej krainie, a zadaniem bohatera jest odpowiednie zarządzanie gospodą. Do wyboru są dwa tryby gry, sandbox oraz kampania.

Crossroads Inn to flagowy tytuł spółki. Klabater jest nastawiony na rozwój tytułu - jeszcze przed premierą przygotował kalendarz wydawanych DLC i płatnych dodatków. Koszty produkcji zwróciły się już w pierwszym tygodniu od premiery, a spółka zapowiada wydanie wersji również na konsole.

Zobacz także: Jutro premiera pierwszej własnej produkcji Klabatera. Gra Crossroads Inn debiutuje w wersji na PC

Chernobylite – The Farm 51

W październiku br. kolejna gra miała premierę we wczesnym dostępie. Tym razem mowa o Chernobylite od The Farm 51. Pełna wersja gry jest planowana na drugą połowę 2020 roku. Jest to tytuł z gatunku survival z elementami horroru, a akcja gry toczy się w Strefie Wykluczenia po katastrofie w reaktorze jądrowym. Główny bohater chce odnaleźć zaginiona przed laty ukochaną.

Premiera gry w Early Access była możliwa dzięki udanej zbiórce spółki na Kickstarterze, w której pozyskała ponad 200 tys. USD. Osoby, które wsparły The Farm 51 w kampanii, miały okazję wcześniej zagrać w demo gry i otrzymać klucz na Steama do wczesnego dostępu.

Zobacz także: Nowa produkcja od The Farm 51 debiutuje dzisiaj we wczesnym dostępie. Premiera Chernobylite w pełnej wersji dopiero w 2020 roku

Sniper Ghost Warrior Contracts – CI Games

Pod koniec listopada odbyła się premiera kolejnej części Sniper od CI Games. Sniper Ghost Warrior Contracts to dotychczas najwyżej oceniana gra z całej serii. Dzięki sukcesowi ostatniej premiery, spółka Marka Tymińskiego planuje prace nad kolejną częścią produkcji. W najnowszej części gracz przenosi się na Syberię, gdzie musi wypełniać przygotowane kontrakty. W miesiąc od premiery według SteamDB sprzedano od 20 do 50 tys. egzemplarzy. 

- Gra podoba się graczom, ma bardzo dobre opinie użytkowników oraz solidne oceny w mediach. Absolutnie myślimy o dalszym rozwoju serii z potencjalnie kolejną grą w krótszym okresie niż minął pomiędzy SGW3 i SGW Contracts. Dzięki takiej strategii marki mamy szanse osiągać dużo bardziej powtarzalne wyniki finansowe oraz lepiej zarządzać budżetem produkcyjnym. Bardzo liczymy się z feedbackiem od community graczy i będziemy się również nim kierować przy dalszej produkcji – powiedział Strefie Inwestorów Marek Tymiński, prezes CI Games.

sniper

Zobacz także: Dobre przyjęcie Sniper Ghost Warrior Contracts sprawia, że CI Games planuje przyspieszyć pracę nad kolejną grą z serii - mówi Marek Tymiński

Vampire: The Masquerade - Coteries of New York – Draw Distance

Tytuł, który zamyka w zestawieniu polskie produkcje jest gra od Draw Distance. Vampire: The Masquerade - Coteries of New York opowiada o dwóch wampirzych rodach walczących ze sobą. Jest to produkcja dla jednego gracza, a w niecały tydzień od premiery zwróciły się koszty produkcji.

Zgodnie z zapowiedziami, gra pojawi się na Nintendo Switch, PlayStation 4 oraz Xbox One w pierwszym kwartale 2020 roku.

Zobacz także: Udana premiera gry Vampire: The Masquerade - Coteries of New York od Draw Distance

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.