Warren Buffett na akcjach tej spółki zarobił 8000% - poznaj See's Candies
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
23 lip 2019, 06:36

Warren Buffett na tej spółce zarobił 8000%. Oto jedna z najstarszych, najzyskowniejszych i najmniej zdrowych pozycji Berkshire Hathaway

Warren Buffett zainwestował w See's Candies w 1972 roku i do dziś o spółce wypowiada się w samych superlatywach. Na jej akcjach zarobił około 8000%. Spółka prowadzi prosty biznes, bo produkuje słodycze i sprzedaje je w pudełkach.

Jak wiadomo, Warren Buffett uwielbia bardzo proste biznesy. Tak proste, jak konstrukcja przysłowiowego cepa. Podkreślał wielokrotnie w swoich listach i wystąpieniach, że generalnie inwestuje tylko w takie spółki, których biznes rozumie od A do Z.

Dlatego jedną z ulubionych spółek Warrena Buffetta jest See's Candies – firma z Kalifornii, która sprzedaje paczkowane cukierki, ciastka i czekoladki. Buffett zainwestował w nią w 1972 roku i trzyma jej akcje do dziś.

10% średniorocznie...

Jak do tej pory Buffett zarobił na inwestycji w See's Candies około 8000%, czyli około 10% średniorocznie od 1972 roku. Jest to jedna z jego najlepszych inwestycji w historii. „Włożyliśmy 25 mln USD w ten biznes. Zyskaliśmy na tym około 2 mld USD, licząc dywidendy” – mówił podczas tegorocznego spotkania z akcjonariuszami Berkshire Hathaway.

Buffett w liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway z 1991 roku ujawnił, że spółka See's Candies zachwyciła go – i dalej zachwyca – swoją rentownością i prostotą biznesową. „Z chęcią powiększyłbym pozycję na tej spółce, nawet przejmując 100% akcji, ale nie jest to możliwe” – narzekał. Spółka See's Candies w 1972 roku miała 30 mln USD rocznego przychodu i generowała około 5 mln USD zysku. Obecnie jej przychód to około 380 mln USD, a zysk za ostatni rok obrotowy sięgnął 80 mln USD!
 

800px-HK_West_Kln_Elements_mall_shop_See's_Candies


Według Buffetta, spółka See's Candies ma dwie wielkie zalety. Po pierwsze, uzyskuje wynagrodzenie ze sprzedaży błyskawicznie, czyli ma wysoką płynność. Po drugie, ma bardzo krótki cykl produkcji i dystrybucji. Poza tym firma ma znaną markę w USA, dużą bazę lojalnych klientów, stabilną kadrę pracowniczą. No i po prostu – jak przyznaje Buffett – robi dobre słodycze. „Każdy mieszkaniec Kaliforni zna markę See's Candies. Jeśli bierzesz paczkę ich cukierków na randkę, to oznacza, że będzie ona udana, że będzie buzi buzi” – żartował w 1998 roku Buffett podczas spotkania ze studentami University of Florida.

Zobacz także: Inwestorzy mają najmniej gotówki od 2007 roku, odwrotnie niż Warren Buffett

...prawie przeszło obok nosa

Jak zwracał uwagę Buffett w jednej ze swoich wypowiedzi, marka See's Candies jest tak mocna, że klienci akceptują stałe podwyżki cen. Średnia cena paczki cukierków See's Candies poszła w górę z 2 USD w 1972 roku do 20 USD w 2019 roku.

Buffett przyznał kiedyś, że inwestycja w See's Candies prawie przeszła mu obok nosa. „Sprzedający pakiet akcji chciał za niego 30 mln USD. Ja dawałem góra 25 mln USD. Dobrze, że w końcu zmiękł i się dogadaliśmy. Inaczej te 2 mld USD powędrowałyby do kogoś innego” – przyznała Wyrocznia z Omaha w liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway z 2007 roku.

Spółkę założył Charles See wraz z żoną Florence w Los Angeles w 1921 roku. Obecnie firma mieści się w San Francisco. Zatrudnia od 1 500 do 6 000 osób (w sezonie). Jej czekoladki można kupić w niemal całych Stanach, a także w Hong Kongu, Singapurze i Korei Płd. W 2012 roku firma See's Candies pobiła rekord Guinness’a, tworząc największego lizaka w historii (waga 3,2 tony, 1,2 m wysokości, 22 cm szerokości).

Produkty marki See's Candies są od wielu lat obecne podczas walnych zgromadzeń akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Buffett przyznaje, że uwielbia je popijać Coca Colą, której akcje też trzyma od dawna w portfelu. Jak widać, inwestycje w niezdrowy biznes mogą być zdrowe dla portfela.

Zobacz także: Warren Buffett w gronie 5 najgorzej opłacanych prezesów spółek z S&P500 - realnie Wyrocznia z Omaha zarabia naprawdę niewiele

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.