Spółki gamingowe w portfelach TFI - sprawdzamy, którzy producenci gier cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych | StrefaInwestorow.pl

Spółki gamingowe w portfelach TFI - sprawdzamy, którzy producenci gier cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych

6 producentów gier jest notowanych na rynku głównym GPW. Którymi najbardziej interesują się TFI – towarzystwa funduszy inwestycyjnych? Czy w ostatnich kilku miesiącach zarządzający zwiększali znacząco zaangażowanie w papiery którejś ze spółek gamingowych? Czy wyprzedawali walory któregoś z producentów? Sprawdziliśmy.

Postanowiliśmy sprawdzić, którego producenta gier najchętniej biorą na celownik zarządzający towarzystw funduszy inwestycyjnych. I czy zarządzający nie dokonują przypadkiem w ostatnim czasie jakichś znaczących ruchów na akcjach spółek gamingowych.

Impulsem do wykonania tej pracy był dla nas wywiad z zarządzającym funduszu Novo Akcji, który ostrzegł, że w najbliższych kwartałach należy bardzo ostrożnie podchodzić do akcji producentów gier.

Warto przypomnieć, że jakiś czas temu zbadaliśmy podejście OFE do spółek produkujących gry. Okazało się, że fundusze emerytalne miały niemal 24% akcji CD Projekt, a funduszem z największym zaangażowaniem w akcjonariacie producentów gier był OFE Nationale-Nederlanden (29,2%).

TFI stawiają na... Artifex Mundi

TFI to inwestorzy raczej długoterminowi, ale po części także średnioterminowi. Stawiamy tezę, że zmieniają skład portfela śmielej i częściej, niż OFE. Można więc uznać, że ich duży udział w akcjonariacie spółki może być pozytywnym sygnałem na nadchodzące kwartały, ale już niekoniecznie na lata.

Zbadaliśmy, jaki jest udział TFI w akcjonariatach poszczególnych producentów gier i wynik okazał się dość zaskakujący. Spodziewaliśmy się, że największy będzie w CD Projekt, a tymczasem jest w Artifex Mundi. Jest tak, mimo że w CD Projekt jest zaangażowanych kapitałowo aż 21 TFI, czyli wszystkie liczące się na rynku, posiadające fundusze detaliczne.

Żadne TFI nie pojawia się natomiast wśród udziałowców Vivid Games. Warto przypomnieć, że ten walor cieszy się również najmniejszym zainteresowaniem OFE. (Uwaga: to nie oznacza, że teraz go nie ma; to oznacza, że nie było żadnego TFI gdy dane portalu Strefa Inwestorów były aktualizowane po raz ostatni. Dane dotyczące składu akcjonariatów są odnawiane co około miesiąc.)

Tab. 1. Udział TFI w akcjach spółek gamingowych (w proc.)

Artifex Mundi19,03
CI Games17,37
11bit studios15,27
CD Projekt12,73
PlayWay2,93
Vivid Games0

Źródło: Strefa Inwestorów

Na razie TFI wychodzą na obstawieniu Artifex Mundi jak przysłowiowy Zabłocki na mydle. Od debiutu na jesieni 2016 roku walor potaniał o 60%. W trakcie ostatnich 3 miesięcy jego wycena zanurkowała o 30%.

Aviva Investors TFI jest najbardziej zaangażowane w spółki gamingowe

Towarzystwem funduszy inwestycyjnych, które jest najbardziej zaangażowane w akcje spółek gamingowych, jest Aviva Investors TFI. Ma ono łącznie 19,28% udziałów trzech producentów gier, ale największą pozycję ma na Artifex Mundi (13,02%).

Drugie na podium Skarbies TFI trzyma papiery CD Projekt, Artifex Mundi i 11bit studios. Trzecie na pudle TFI PZU ma akcje tylko dwóch producentów gier, ale jedna z tych pozycji jest spora: 5,98% walorów CI Games.

Towarzystwem zaangażowanym w największej liczbie spółek gamingowych, jest Millennium TFI. Ma ono papiery wszystkich 5 firm, oczywiście oprócz Vivid Games.

Tab. 2. TFI z największym zaangażowaniem w spółkach gamingowych (w proc. akcji)

Aviva Investors TFI19,28
Skarbiec TFI7,65
TFI PZU7,57
Millennium TFI6,18
Quercus TFI4,85
Union Investment TFI4,51

Źródło: Strefa Inwestorów

TFI niczym oposy, za to OFE nie śpią

Powiedzieć, że w trakcie ostatnich kilku miesięcy aktywność TFI jako inwestorów obracających akcjami spółek gamingowych była nikła, to jak nic nie powiedzieć. Ich aktywność była tak duża, jak aktywność oposa w trakcie dnia, czyli zerowa.

Warto natomiast przypomnieć o ciekawej informacji, która pojawiła się w połowie października. Otóż OFE Aviva BZ WBK zmniejszył zaangażowanie w akcjonariacie CD Projekt. Miał 5,01% papierów producenta „Wiedźmina” (pod koniec 2016 roku nawet 5,14%), a teraz ma 4,88%. Co prawda trudno tu mówić o ucieczce od waloru, ale obrany kierunek („sprzedaj”) jest odwrotny do tego, którego można by się spodziewać. Przypominamy, że kilka miesięcy temu rozmawialiśmy z zarządzającym funduszem Markiem Jachem, który wtedy miał – jak się mogło wydawać - dobre zdanie o spółce CD Projekt i jej perspektywach.

Po zbadaniu zaangażowania TFI w spółki produkujące gry na jaw wyszły zaskakujące fakty. Największym powodzeniem – mierzonym udziałem TFI w akcjonariacie - cieszy się Artifex Mundi, choć to w akcjonariacie CD Projekt jest najwięcej towarzystw (aż 21). Za to zainteresowania zarządzających zupełnie nie wzbudza spółka Vivid Games. Ciekawe, że ruchów TFI wobec spółek gamingowych w ostatnich miesiącach nie widać. Zarządzający czekają. Trzymają papiery. To błąd, czy nie? – oto jest pytanie...

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost